05 gusht 2007

Muzika dhe vendosja e "qetësisë"

Musika klasike në stacionet e metrosë për të larguar barbonët, të droguarit dhe keqbërësit; Kjo është një nga metodat që po ndiqet në Gjermani.
Duke shfrytëzuar eksperiencën pozitive të Mynyhut (Monako di Baviera dhe Hamburgut, edhe në Berlin po shfrytëzojnë të njëjtën metodë. Ekspertët dhe psikologët janë të gjithë dakord se difuzioni i muzikës klasike serioze dhe qetësuese, ndikon negativisht në nervat e kategorive të përmëndura më sipër.

4 komente:

 1. Nuk meret vesh me opinionet rreth ndikimit qe jep muzika klasike.Nje here thone qe i bene me intiligjent femejet ,aqe me shume kur degjojne edhe nga barku i nenes.I cuditshme ky lajm.
  Gjermanet paskan probleme me kete lloj muzike .Nga klasiket degjonte dhe Hitleri,prandaj doli shpejt nga shinat..qesh

  PërgjigjuFshije
 2. Qenka ., me leje kjo faqe

  PërgjigjuFshije
 3. Mondi mirë se erdhe :)
  Të më falësh por s'kam patur kohë që të të përgjigjesha.
  Flas për vehten time, mua më qetëson (bëhet fjalë për ato që më pëlqejnë mua :), sidomos kam një 'arranxhim' të pjesëve klasike, nga 'Rondo Veneziane'......... është magjik.

  PërgjigjuFshije
 4. e vertete, sic e the, qe ndikon ne nervat e keqberesve, por me thene te drejten duht pare dhe si ndikon.
  Nuk eshte e thene te ndikoje per mire; mbase e acaron me keq duke e bere te humbasi kontrollin. Nejse, nese e kane provuar me pare dhe ka patur efekt, kush jam une qr t'i gjykoj :)

  Sidoqofte, ruhuni se ka mundesi te ngrihen ne proteste shoqatat per mbrojtjen e te drejtave te njeriut.:)...

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet