02 qershor 2007

Per te qeshur apo per te qare?

Kasapi pa oren dhe filloi te pastronte lokalin, pas pak do e mbyllte dhe do te kthehej ne shtepi.
Papritur pa qe ne dyqan hyri nje qen. E perzuri por e pa qe rikthehej, dhe kete rradhe vuri re se ne goje kishte nje leter.E mori letren, ku bashke me te qe edhe nje kartmonedhe prej 50 euro-sh dhe e lexoi: "Me drego te lutem 12 salsiçe dhe tre bifteke viçi po i pate ashtu siç me pelqejne mua".
Kasapi, i cuditur, dhe meqe do e mbyllte dyqanin, pasi ja paketoi mishin dhe e pa qe qeni e hodhi trasten ne qafe, vendosi qe t'a ndiqte.
Qeni arriti tek kryqezimi, la qesen per toke dhe u ngrit ne dy kembet e pasme, dhe me njeren nga te parat, shtypi butonin per kembesoret, dhe vetem pasi semafori i kembesoreve u be jeshil, kaloi rrugen nga ana tjeter.
Arriti ne stacion dhe po priste autobuzin... nuk hypi tek i pari se sic duket nuk qe i tiji dhe hypi tek tjetri, ne te cilin hypi dhe kasapi.
Mbas disa stacionesh, qeni u ngrit perseri dhe shtypi butonin e ziles per te kerkuar qe te hapeshin dyert ne stazionin e ardhshem.
Kur autobuzi ndaloi, qeni zbriti dhe menjehere pas tij edhe kasapi, dhe qe te dy vazhduan rrugen neper rrugica deri sa qeni u ndal perballe nje porte te madhe prej druri.provoi disa here me turi qe te hapte deren...
provoi edhe te levizte dorezen me kembet e perparshme... asgje, porta nuk hapej.
Atehere qeni vrapoi nga pas shtepise, kerceu mbi nje kosh pleherash, qe aty mbi murin rrethues dhe me pas ne bahcen e shtepise.
Me putret e tij trokiti dy tri here mbi xhamin e dritares dhe dikush nga brenda hapi porten e madhe.
Qeni nderkohe vrapoi jashte, mori qesen me mishin dhe po drejtohej drejt shtepise, por ne gjysem te rruges i doli i zoti i shtepise me nje shkop ne dore qe filloi ta rrihte.
Kasapi vrapoi drejt te zotit te qenit dhe i therriste:
"Mos more, c'ben? Qeni yt eshte nje gjeni!"
Ndersa tjetri qe i kishte nervat ne kupe te qellit, e pa me inat dhe i tha:
"Gjeni ky??? Eshte here e dyte kete jave qe kur del perjashta harron celesat e shtepise .

7 komente:

 1. Asgje as te qeshesh as te qash. Eshte barsalete e vjeter ne ate kohe me lek por tashme euro. Ne do opinionin tim, eshte me i bukur origjinali. Pershendetje

  PërgjigjuFshije
 2. @anonim:
  -here tjeter ver nje nick ne fund te postimit po deshe(njesoj nuk do te te njohe njeri)
  - Nuk ishte kursi i kembimit lek/euro qe me beri te qaj/qesh :), e solla per te thene, se sado i zoti qe te jesh, per padronin ose per shefin, gjendet gjithmone nje shkas per te te dhene dru.

  Te uroj qe te te mos te te qelloje qe te te dergojne me euro(se ndoshta te pelqen te veprosh me leke ;) )

  PërgjigjuFshije
 3. "Gjeni ky??? Eshte here e dyte kete jave qe kur del perjashta harron celesat e shtepise .
  - e forte- :)

  PërgjigjuFshije
 4. Tu sei buono e ti tirano le pietre.
  Sei cattivo e ti tirano le pietre.
  Qualunque cosa fai, dovunque te ne vai,
  sempre pietre in faccia prenderai.
  Tu sei ricco e ti tirano le pietre
  Non sei ricco e ti tirano le pietre
  Al mondo non c'è mai qualcosa che gli va
  e pietre prenderai senza pietà!
  Sarà così
  finché vivrai
  Sarà così
  Se lavori, ti tirano le pietre.
  Non fai niente e ti tirano le pietre.
  Qualunque cosa fai, capire tu non puoi
  se è bene o male quello che tu fai.
  Tu sei bello e ti tirano le pietre.
  Tu sei brutto e ti tirano le pietre.
  E il giorno che vorrai difenderti vedrai
  che tante pietre in faccia prenderai!
  Sarà così
  finché vivrai
  Sarà così
  Tu sei buono e ti tirano le pietre.
  Sei cattivo e ti tirano le pietre.
  Qualunque cosa fai, dovunque te ne vai,
  sempre pietre in faccia prenderai.
  Tu sei ricco e ti tirano le pietre
  Non sei ricco e ti tirano le pietre
  Al mondo non c'è mai qualcosa che gli va
  e pietre prenderai senza pietà!
  Sarà così finché vivrai
  Sarà così
  Se lavori, ti tirano le pietre.
  Non fai niente e ti tirano le pietre.
  Qualunque cosa fai capire tu non puoi
  se è bene o male quello che tu fai.
  Tu sei bello e ti tirano le pietre.
  Tu sei brutto e ti tirano le pietre.
  E il giorno che vorrai difenderti vedrai
  che tante pietre in faccia prenderai!
  Sarà così finché vivrai
  Sarà così.
  ----------

  Hera e pare qe e degjoj/lexoj:)))

  PërgjigjuFshije
 5. et-shum e bukur kjo :)
  po te jesh shqiptar nuk"tirano pietre" dapertutto :(((

  edrus-ne fakt qeni qen paska per te mbetur

  PërgjigjuFshije
 6. Qualunque cosa fai, capire tu non puoi
  se è bene o male quello che tu fai.
  JOOOO eT.......jane ata qe s'e kuptojne

  PërgjigjuFshije
 7. fat te kesh nje qen si ky...por fatkeqsi qe qeni te ket nje zot si ai...

  Ela..

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet