31 maj 2007

“De Grote Donorshow”

Tashme 'reality show' nuk njeh me kufinj dhe limite. E keshtu, pas Grandi Fratelli, Pupe e Secchioni e Fattorie, ja dhe 'zbulimi' i fundit i autoreve te ketij lloj formati televiziv.
Nje show qe i garanton fituesit nje melçi.

Endemol, justifikon me kete menyre drastike dhe shume spektakolare, qe te gjeje nje zgjidhje te mundeshme per problemin e mungeses se dhuruesve te organeve.
Programi i ri televiziv, “De Grote Donorshow” (qe do te thote i madhi dhurues-show) do te transmetohet ne kanalin televiziv Holandes bnn.

“De Grote Donorshow” do transmetohet te premten 1 qershor: “37 vjecaria Liza (qe eshte nje e semure pa sherim) do te zgjedhe gjate transmisionit, se cilit prej tre konkurrenteve qe kane nevoje, t'ja dhuroje organet e saj pas vdekjes” , ky eshte dhe qellimi i lojes.
Nga shtepia, telespektetoret mund te votojne per kandidatin qe ata konsiderojne me te 'mirin' qe te meritoje kete trapiantim.

15 komente:

 1. e degjova dhe un kete lajmin dhe ketu e quajs si skandal paprecedent bile disa politikan Hollandes kan nderhyr qe ky emision te mos trasmetohet!
  te shofim çdo ndodhe

  PërgjigjuFshije
 2. Si gjithnje njerezit jane kafshe. Nuk e harroj dot filmin a vdesin dhe kuajt keshtu. Kane Kaluar mijera vjet , kemi dhe bide ne banje por gjera te tmerrshme shohim e degjojme per dite.
  TV po shnderrohet ne nje perbindesh qe e leme aty mbi komo ndezur 24 ore ne 24. Ne nje rast te tille do thoja non cè più religione.

  PërgjigjuFshije
 3. Ishte te Corriere dje. Mizore dhe e frikshme. Pa precedent.

  PërgjigjuFshije
 4. u prish bota fare thuaj.keto reality show do ta prishin kete dynja asgje tjeter...
  do te fls dhe une ndonje dite mbi kete teme idiote dhe sesi perfiton media ketu nga njerezit trushkulur qe i ndjekin dhe i besojne:(

  PërgjigjuFshije
 5. Truman Show:
  http://en.wikipedia.org/wiki/The_Truman_Show

  PërgjigjuFshije
 6. me duket se eshte bllof ose si me thene provokim...

  PërgjigjuFshije
 7. Kunguj të zier me rigon!!!
  E përse humbet kohën, more Edi, duke ndjekur këto mbeturina televizive?!

  PërgjigjuFshije
 8. Edrus,
  Eshte bllof. Ajo qè ka nevojè pèr mèlçi èshte aktore.
  Drejtuesit e emisionit kanè deklaruar se e kanè bèrè pèr tè sensibilizuar opinionin publik mbi çèshtjen e dhurimit tè organeve.
  E lexova tek Libero.it

  PërgjigjuFshije
 9. E pashe Erion, sapo Elais dha njoftimin 'in diretta' :)
  Pyetja ime eshte kjo: A kane arritur qe te rrisin sensibilitetin e dhuruesve pas ketij 'provokacioni'??
  Sepse jam i bindur, qe fale numrave te audiences se ketij transmisioni, shume shpejt do te vijojne me reality show-un e vertete, duke u justifikuar me ate qe: spektatoret e ndjekin si program.
  Sepse e njejta gje ndodh dhe me 'grande fratello'-n, te gjithe e shajne dhe kritikojne, te gjithe thone qe s'ju pelqen qe ta shikojne, por ne fund te fundit, kur transmetohet ne tv, te gjithe i ke perpara televizorit per te shuar kureshtjen e tyre perverse per te perfituar nga rasti per te kontrolluar intimitetin e te tjereve.

  PërgjigjuFshije
 10. Ky show po behet edhe ne USA nuk e di kush eshte suksesi i tyre ne kete rast..por me sa tha edhe Edi kurioziteti i shtyn njerzit qe te shikojne ket program..

  Ela..

  PërgjigjuFshije
 11. "A kane arritur qe te rrisin sensibilitetin e dhuruesve pas ketij 'provokacioni'??"

  Edrus, pèr fat tè keq mendoj se nuk kanè arritur ta rrisin sensibilitetin e dhuruesve.
  Eshte vetèm çèshtje audience pèr TV. E pandershme pèr ata njerèz qè kanè nevojè pèr organe.

  PërgjigjuFshije
 12. edhe une e degjova lajmin dhe desh shkruajta se mu duk skandaloze. Pastaj nuk u interesova se edhe interesimi me dukej skandaloz. Po mesoj ketu qe eshte bllof. Kam respekt per hollandezet, nuk e di si ishte ndertuar emisioni por shpresoj te kete bere qe njerzit te mendojne me thelle mbi tele realitetin dhe organet.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet