10 qershor 2007

Librat elektronike

Sot duke bere xhiron e zakonshme neper 'te preferuarit' e mij, gjeta nje sit mjaft interesant dhe te rendesishem (sipas opinionit tim modest).
S'po shkruaj qe t'i bej reklame atij siti, sepse kush do t'a shikoje do te dije qe t'a vleresoje, por po shkruaj per diçka qe me pelqeu: Librat elektronike qe gjendeshin ne ate sit (dhe aq me teper falas).
Perse e bej kete... sepse nese e mbani mend, dikur flisnim per nje menyre se s'i t'i benim femijet tane qe te mesonin shqipen (e kam fjalen per femijet e emigranteve), dhe mu duk nje nga menyrat me interesante.

Fillova me Albanen qe te lexonim 'libri i gabimeve' (meqe autori, Gianni Rodari, eshte nje nga autoret qe ajo e ndesh shpesh ne shkolle :), dhe keshtu desha qe te bente nje konfrontim ndermjet asaj qe ajo kishte mesuar ne italisht, dhe se si te njejtet argumente trajtoheshin ne Shqip.

Vertet qe qene pak tituj, por ishin me te vertete tituj qe meritojne falenderimin ndaj autoreve te sitit, per perzgjedhjen e tyre, dhe aq me teper per punen e tyre te mrekullueshme.

5 komente:

 1. vertet qe duheshka duartrokitur si nisme..shume e mire..

  PërgjigjuFshije
 2. Shume interesant! Lexova Migjenin! Faleminderit Edrus!

  ps Cool koka e re!:)
  pps Bravo per sitin e Papit!
  ppps Naten e mire!:)

  PërgjigjuFshije
 3. pppps Tani qe u ftillova, te ky sit kam shkarkuar dhe nje logjiciel qe e ben Wordin te "flase" shqip. S'eshte fare i keq. Ja linku:

  http://www.gjuha-shqipe.com/permbajtja//softuere/as_2_0.html

  Naten dhe nje here!

  PërgjigjuFshije
 4. edo flm per adresen ,meqense e ke hapur sofren per pak muhabet,ku e ke rakin?;)

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet