29 maj 2007

Anima libera

Ho lasciato l'anima
uscire dal mio corpo,
e andata verso la musica,
ad odorare la fragranza dei boschi,
a cogliere l'essenza della vita....
E ritornata più leggera
ripulita da ogni affanno.

Shqiperimi:

E lashe shpirtin
te dale nga trupi im,
shkoi drejt muzikes ,
tek nuhaste aromen e pyjeve
mblidhte esencen e jetes...
U rikthye me i lehte
i pastruar nga c'do dhimbje

Si ju duket??

P.s:Nuk eshte e imja...
Me erdhi ndermend shkrimi tek sapere aude dhe instiktivisht i mora doren ne doren time dhe po veshtroja gishterinjte: treguesi, shume me i gjate se gishti i unazes... dhe une qe mendoja se matematika ishte nje prirje e autorit.

11 komente:

 1. Si ing qe je mati tamam, me kaliber dhe jo me sy ;)
  Perndryshe s'te beson njeri qe ke prirje ne matematike.


  ps: Qe ke prirje dhe ne letersi megjithese nuk i ke zhvilluar shume eshte si fshati qe s'do kallauz.

  PërgjigjuFshije
 2. Yllka, te betohem qe e ka bere dikush tjeter, qe sinqerisht me la te hutuar (megjithese me pas po me spiegonte qe ja kishte korrektuar nje poet qe kishin patur si te ftuar ne nje rreth letrar)

  PërgjigjuFshije
 3. prap te gishtrinj ti o burr i dheut?po mos me se gishrti e ka rolin te kufizuar ne krahasim me 'doren'

  PërgjigjuFshije
 4. artikullin ne fjale e kam lexuar edhe une, e ajo qe me qetesoi pas shkrimit te tend eshte qe edhe une pahe doren , por jo vetem timen por edhe te vajzes.

  PërgjigjuFshije
 5. Edo, per pak kujtova se ju shtove dhe ti rreshtit te poeteve, dhe do ishte goxha hyrje me kete. Sidoqofte, edhe Noli me perkthime dhe me ese e ka nisur, keshtuqe ne rruge te mbare je :D

  PërgjigjuFshije
 6. Mjaft e bukur Edi , vajza ka prirje . Nuk e "ndjej" në italisht , por në shqip vargjet janë plot sentiment .

  PërgjigjuFshije
 7. shume e bukur..mesa duket i pelqeka poezia...urime..

  Ela

  PërgjigjuFshije
 8. Flm Ela :)
  Kris...ndenja nje ore duke e pyetur, sikur doja te kuptoja ate qe kishte shkruar(meqe s'marr vesh nga poezia :))..... me interesonte me teper te dija se c'e kishte shtyre qe te clironte shpirtin, kush qene ato gjera te padukshme qe ja mbanin mbyllur ose qe e shtynin drejt asaj nevoje per te qene e lire...
  Sepse fjala 'Affanno'- ne gjuhen e perditeshme(ne Itali) merret si "te mos marrit fryme rregullisht"(ashtu sic nuk merr dot fryme pas nje vrapimi te shkurter por shume te shpejte), por qe ne fjalor, e gjen edhe ne kuptimin e dhimbjes (dhe natyrisht, mendja e prindit shkon te shikoje atje ku i dhemb me teper).......

  S'po e vazhdoj me gjate, se po pres dhe gjykimin e ndonje profesionisti( dhe ta haje dreqi, jane me teper se 3-4 qe xhirojne perdite tek peshku)

  PërgjigjuFshije
 9. Une qe po te shkruaj jam prind. Poezia eshte shkruar me te vertete bukur fara eshte, por ajo qe te keshilloj eshte te mos kerkosh shume mendime, lere ujin te rrjedhe sepse ne pergjithsi te gjithe femijet influencolen kollaj. shpresojme qe te krenohemi me nje talent shqiptar shpejt. suksese

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet