10 prill 2007

Prill '85

Ditelindje te cuditeshme:
15 Tetor=> Sali BERISHA
16 Tetor=> Enver HOXHA
17 Tetor=> Filip çakuli
18 Tetor=> Ramiz Alia

Por jemi ne prill dhe perveç ditelindjeve me erdhi ndermend dhe nje pervjetor vdekjeje.
Per shumicen e te rinjve te tanishem, ai prill i '85 nuk eshte perjetuar (ose kane qene shume te veckel) dhe gjithsesi , informacionet i kane marre vetem nga 'historianet' e "demokracise".

Thone se ka thene:

"5 VJET DO ME QAJNE,
5 VJET DO ME SHAJNE,
DHE 500 VJET DO ME KERKOJNE''


10 komente:

 1. edrus, me vjen shume keq por nuk jam fare dakord. Ajo qe me revolton eshte qe na u deshen vetem pak vjet per te harruar çfare absurditeti ishte regjimi komunist ne pergjithesi dhe ai ne Shqiperi ne veçanti. Mendoj qe sido qe te vije puna nuk mund te kemi nostalgji as per nje diktature as per nje diktator.

  PërgjigjuFshije
 2. Edhe idioti, paska lindur një ditë përpara atij, që i shërbeu për kaq vjet me vetëmohim dhe sakrificë?!
  Me siguri, do ketë lindur të njëjtën ditë(ose ka falsifikuar çertifikatën e lindjes, për të festuar sëbashku me babain e tij shpirtëror)por, ashtu sikurse nuk njeh ditën e çlirimit të Shqipërisë, me të njëjtën mënyrë mohon dhe ditëlindjen e tij!
  v.o.:Filipin e shkretë, pse e fute në këtë mes?

  PërgjigjuFshije
 3. aman aman ku i gjen ti keto.....dhe sa per temen mbaj mend qe kam qen 5 cjece kur ai ka vdekur te gjithe qanin sikur te ishte i familjes por dhe fjalet qe ka thene i mbaj mend nga mami e babi se isha e vockel ...dhe ka njerez qe e kerkojne ringjallejen e tij edhe sot per rregullin dhe pastertine jo per gje tjeter une per vete s'them dot se e dua ringjalljen e ti apo jo se nuk di asgje ,por me ato qe kemi degjuar s'besoj se brezi yne e do ringjalljen e tij....dhe sa per datat e lindje koncidence e madh por sikurse e tha n.ego po filipin e shkret pse ne mes ah i gjori ai ...

  Ela

  PërgjigjuFshije
 4. Mire qe ndalove ne 18 tetor se do na kishe djegur te njome e te thate bashke.

  PërgjigjuFshije
 5. Te rroje POPULLI ! edrus.
  Ps:vertet do mbash tre dite zi ?

  PërgjigjuFshije
 6. Rrofsh o bir!ti qe me kujton mua ta befte partia diten njemije!
  Lavdi Marksizem-Leninizmit

  PërgjigjuFshije
 7. D.H , faleminderit per komentin dhe shpresoj qe te kete qene i sinqerte.

  Une desha te kujtoja thjesht nje NJERI qe punoi dhe beri per Shqiperine aq sa po te ishin ne krye keta laparaqe qe jane tani, do t'a kishin kethyer Shqiperine dhe 500 vjet mbrapa.
  Ishte thjeshte per te kujtuar ENVER HOXHEN, burrin qe me te vertete rrinte gju me gju me popullin, dhe jo si legenet e sotem qe kane frike te shkojne dhe deri jashte Tiranes.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet