14 mars 2007

Kuocienti i inteligjences se presidenteve USA

Per nja dy dite ka mundesi qe te mos jem ne shtepi(kam nje rruge per Rome dhe kthehem pasneser ne darke)dhe per kete 'futa'dy postet e mepareshme qe te kini me se te englediseni,por duke ndjekur nje transmision tani,mu kujtua nje lajm qe degjova sot paradite ne radio:
Nje shoqate qe merret me kerkime dhe studime dhe statistika(Lovenstein Institute),nder aktivitet e ndryshme qe ben,kishte bere dhe klasifiken e presidenteve te USA sipas nje kriteri te cuditeshem:Kuocienti i Inteligjences.

Mesatarja e ketij kuocienti per te gjithe presidentet,vertitej rreth 130,(mesatarja e presidenteve demokratike ishte 156,kunder 115.5 te asaj te atyre republikane)dhe presidenti me KI me te larte : BILL KLINTON(182) ,ndersa me te ulten:BUSH Junior(91)...
.... sa per statistike:vendi i parafundit i takonte te jatit(98)....
Ne kete studim ,senjalizohet dhe zoterimi i varfer i anglishtes nga ana e Presidentit Bush('zoteron' nje fjalor me rreth 6500 fjale,perkundrejt 11000 te paraardhesve te tij :(

Ndoshta s'do te thote gje fare kjo statistike,por ndoshta mund te thote dhe shume gjera........

Kujtova se s'i mbaja mend mire te dhenat dhe bera nje kerkim,dhe dicka te ngjashme me ate qe pata degjuar mund t'a shikoni ketu

4 komente:

 1. e paskan mbajt me hater me duket Bushin shume pike i pasken dhene:)
  mirardsh shnosh Lymo:)

  PërgjigjuFshije
 2. Per fat te keq IQ e ulet nuk e la pa marre votat (madje dy here rresht) :(

  Rruge e pune te mbare ty njehere :)

  PërgjigjuFshije
 3. mos na e shaj presidentin or tej, se per nder shkon gjaku luuumm.
  shif e shkruj irakun.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet