03 mars 2007

Gomat e makinave

Supozoheni vehten pilot te nje makine garash,dhe pasi u konsultuat me inxhenjerin tuaj,vendoset qe te porosisnit gomat per makinen tuaj........

Meqe pista eshte ne forme ovaleje,keni vendosur qe gomat e krahut te djathte,ti merrni pak me te vockela,si dhe gomat e perparme ti merrni pak me te ngushta se te pasmet.

Shitesi i gomave ju dergoi listen e cmimeve:

2goma te ngushta(normalet)=40 euro
2 goma te ngushta(pak me te vockela)=36 euro

2 goma te gjera(normale)=60 euro
2 goma te gjera(pak me te vockela)=50 euro

PO e bej nje cike me te thjeshte problemin

Gjeni se sa ju duhet te shpenzoni:
1- per pjesen e perparme
2-per pjesen e pasme???

Per "matematikanet":nese kesaj liste cmimesh,shitesi do ti bente 20% skonto,nese do ti merrte 4 goma,atehere,sa paguan komplet???

5 komente:

 1. 88 euro pas zbritjes?

  PërgjigjuFshije
 2. Pyetja ishte :sa para dhe sa mbrapa ;)

  PërgjigjuFshije
 3. ooops me fal pgj e 1) ishte 38 (18+20)

  PërgjigjuFshije
 4. mjeshter, pyetja e fundit ishte "sa paguan komplet?", tashi perhere mund te diskutojme nese une jam "matematikan" dhe shkallen se deri ku jane qeshhrake pretendimet e mia per kete, por ama une perfitova qe fjala qe ne thonjeza.
  Sidoqofte per te parat mendoj se paguan ashtu sic elais eshte pergjigjur per te pasmet 55 euro(pa zbritjen) me shume sesa nje problem matematike ky eshte nje problem semantiko-logjik. Sekreti qendron sesa kuptom tekstin dhe jo tek llogarite (logjika duke qene pjese vitale e matematikes). Na shpartallove me ato gjellet. Hej, dhe rani thane une nuk kam pire kurre, gjithe te tjerat natyrisht, por jo kete, perfito te na englendisesh me ndonje ushtrim letrar se cfare shije ka. Dhe une do them ndonje gje per Dimalin qe me siguri te kujtohet. Raki Dellinje. Xhin Vendi!...si humbi ashtu ajo e shkrete?

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet