03 shkurt 2007

lojera (me pak matematike)

Harku AB eshte sa 1/4 e perimetrit te rrethit dhe kendi AOB=90°
Diagonalja DE e drejtkendeshit DOEC eshte me e madhe apo me e vogel se AO ?


=======================================================

Eshte me e madhe siperfaqja me ngjyre te kuqe apo ajo blu??

8 komente:

 1. ne te dy rastet jane ta barabarta!

  PërgjigjuFshije
 2. DX,mire ne rastin e pare qe duket qe AO=BO=DE=r (rrezen e rrethit),por per te dyten,ti qe kur shkruan perton qe te shkruash shkurt ;),mund dhe ta vertetoje :)

  PërgjigjuFshije
 3. siperfaqja e rrethit blu (dhe ata jane identike, mos me pyet pse, sepse eshte shume e qarte)eshte s = πr2(katror), s eshte siperfaqja e rrethit te vogel dhe r rrezja e tij, nese R eshte rrezja e rrethit te madh ajo mund te shkruhet R=2r, ndersa S(siperfaqja e rrethit te madh)=π(2r)(ne katror) eveidente apo jo, sesa eshte gjysma e siperfaqes.
  Nuk duhet te ishe ne memedheun e dashur dhe te vuajtur ti o byrazer?

  PërgjigjuFshije
 4. mi beri babi detyraaaaaat...

  PërgjigjuFshije
 5. Perfito nga me te miret :P
  merr shembull prej tyre :)
  Dritan,paskemi nderruar portat :)
  S'vajta ne Shqiperi,sepse :kur do te beje dasm jevgjiti,cahet daullja :(,dhe daullja e belleair-it,kishte vendosur qe te mos bente fluturime nga verona keto dite(deri ne daten 10 te pakten :(,pastaj hajde gjeje perseri nje rast 'pa pune' si keto dite qe te shkeputesh :(

  PërgjigjuFshije
 6. për ë-të më parë më thuaj se nëse ke microsoft-word dhe të kujt viti, duhet te kesh patjetër diç që quhet language-bar(barra di lingua?)...nëse e ke është lehtësisht e bëshme.

  PërgjigjuFshije
 7. Klikova tek 'strumenti',pastaj tek 'lingua' dhe atje me dalin te gjitha gjuhet e botes :)....s'e di nese e kishe fjalen per ato apo jo

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet