02 shkurt 2007

Ky eshte kulmi!

Na qellon qe kur s'kemi c'te bejme,dhe te kujtojme shoket dhe shoqet e njohur ne rrjet,dhe nga nje shkrim i Tenes(qe e kishte trajtuar dhe Eni),po lidhja dhe sterlidhja qindra mendime te tjera:
-Persa i perket ndalimit te duhanit:eshte diskriminim per ata qe e pijne ate(me vdekje ata qe nxjerrin ligje:))
perse e them kete(jo se jam duhanxhi i stazhionuar,tashme prej 25 vjetesh),por:
1-gjyshi im ka 90 vjet qe pi duhan(eshte akoma gjalle) dhe s'e ka zene kurre frika nga kanceri ne mushkri qe mund t'i shkaktonte duhani
2- vdesim me shume njerez nga semundje te tjera qe kane si shkak mbipeshen:PERSE NUK NDALOHET DHE USHQIMI??
3- nese nga duhani,MUND te te vije ndonje gje,nga pirja e alkolit (nese pihet rregullisht sic pijme ne te tjeret duhanin),DIHET QE TE VIJNE 100 semundje ne stomak melci etj(pa llogaritur dhe problemet me shoqerine,qe duhani nuk ti sjell);PERSE NUK NDALOJNE DHE PIJET ALKOLIKE??
4-rruga e propozuar ne Itali per te zvogeluar rritjen e numrit te piresve te duhanit,eshte rritja e cmimit te paketave(nese e rrisin akoma dhe 10 cent,eshte me ekonomik perdorimi i hashashit,meqe kane liberalizuar sasine dhe perdorimin e tij(!!!)

Mund te vazhdoj sa te doni,por reflektimet e mija nen tymin e nje cigareje me filxhanin e kafese perpara(ops,doni te flasim dhe per kafene??),me cuan ne ca lajme te degjuara keto dite:

Besoj se te gjithe keni degjuar qe ka humbur pa lene gjurme,ai tipi(mos me pyesni per emrin)qe ka bere Googlemaps...............Babai i nvigatoreve satellitare,me barken e tij superteknologjike....s'gjendet(me gjithe sforcot e marines,mikrosoftit,google etj etj).

Ky ishte KULMI i kulmeve,por s'qe ky ai qe me shtyu per te shkruajtur,qe nje kulm tjeter,qe ne tragjedine e nje vdekje te papritur,s'mund te rrija pa vene buzen ne gaz me shume pregjykime qe i pranojme si aksioma,i pranojme si te verteta sepse keshtu ka thene dikush(e lidhur kjo dhe me 'demet' qe te shkakton duhani):

S'e di nese e keni degjuar perpara ca kohesh,qe ndersa bente Jogging,nje infrakt e la te vdekur ne moshen 52 vjecare,BABAIN (mos me pyesni dhe per kete per emrin :))e teorise qe thosh se te vraposh......parandalon rreziqet e infraktit......

DOKTORI DHE PACIENTI
Dhe ndersa po shkruaj(eni,do ti hedhesh tek mamadhia?),mu kujtuan disa barcaletta:

Pacienti-doktor,c'duhet qe te bej qe te rroj deri ne 100 vjet??
doktori-Pi duhan?
Pacienti-c'eshte ai llaf mor doktor,bile me bezdiz edhe tymi
doktori-Pi pije alkolike?
Pacienti-c'eshte ai llaf mor doktor,s'kam vene kurre pije alkolike ne goje.
doktori-Abuzon me mardheniet sexuale??
Pacienti-c'eshte ai llaf mor doktor,s'shkoj me femra une,me gjithe ato semundje qe ka ne xhiro..
doktori-ME THUAJ NJE GJE MORE DJALE,C'DREQIN DO QE TI KALOSH 100 VJETET??

INTERVISTA

Dy gazetare qe po benin nje studim per jetegjatesine,kishin vajtur ne nje shtepi ku ju kishin thene qe jetonte me i vjetri i fshatit.
Pasi takohen me nje plak te thyer ne moshe,qe mezi i dilte zerite shkretit,filluan ta intervistonin:
-xhaxha, e pi duhanin??
-jo,jo,asnjehere s'e kam pire
(dhe gazetaret ne blloqet e tyre,ashtu si Tena ;),filluan te shkruanin:jetegjatesia varet nga mospirja e duhanit)
-xhaxha,po me rakine si shkon??-vazhduan ta pyesnin
-jo,jo,asnjehere s'e kam vene ne buze
dhe serisht gazetaret po shtonin shenimet ne blloqet e tyre,kur nderkohe degjohet nje ze i ngjirur qe kendonte nje kenge mejhaneje.
Kush eshte qe po kendon keshtu??-pyeten qe te dy njekohesisht
-mos ja vini veshin,shikojeni si e ka zerin nga duhani,lere,po sot qenka dhe i dehur ...si s'e paska thyer qafen duke zbritur nga mali
-Po pse kush eshte??
-eshte ai pijaneci i vellait tim me te madh qe po kthehet nga mali ku shkon perdite per dru
:)

19 komente:

 1. :)
  Konkluzioni maestro?
  Hani pini dhe kendoni apo jo ? ;)

  PërgjigjuFshije
 2. Jo se jam maestro,por gjyshi(ai qe eshte gjalle akoma :)),thote gjithmone:punoni sikur do vdisni neser(llogarit se sa punohet kur e di se c'do te te gjeje diten tjeter :)),dhe hani sikur s'keni per te vdekur kurre.

  Tamam sapere,ajo qe thua ti, duhet te ishte filozofia e jetes

  PërgjigjuFshije
 3. Jo or bir Jo!
  nuk eshte ashtu si mendon ti.

  PërgjigjuFshije
 4. e.T,qe ne '83-2003,kam qene 68 kg(s'me ka pas bere vaki qe te shtoja ose te bija as dhe gjysem kg),sapo lashe duhanin(dhe e le kur te dua,dhe s'eshte se e them se kujtoj se kushedi se c'jam,por ato dy tri here qe kam thene qe s'do pi me,s'e kam pire,deri sa kam pare me keq te tjerat.
  pra sic po te thoja,kur e kashe duhanin heren e fundit,nga 68kg,per dy muaj vajta 115 kg......gati dyfishin e peshes,saqe s'arrija me qe te lidhja kepucet(dhe mos me bej te te them dhe ndonje batute tjeter)....dhe qe atehere bera karar:me mire te rrezikoj (se edhe kjo s'eshte e thene qe te vije) ndonje semundje ne mushkri,sesa te rrezikoj jeten me pamundesine per te levizur....
  si thua...eshte keshtu sic them une apo??(ore po te kesh ndonje ide tjeter,thuaje me me >3 fjale :P,mos ki frike(ke humbur fare,s'dukesh gjekundi,na merr malli dhe per njerokshat e tu nganjehere :).
  gjithe te mirat,Edi

  PërgjigjuFshije
 5. ç'do te thote:",kur e kashe duhanin heren e fundit,"

  PërgjigjuFshije
 6. Do te thote qe: heren e fundit qe ndenja tre muaj pa pire duhan....

  PërgjigjuFshije
 7. edrus genje ke te duash por jo mua. Genje ata qe te duan por mua s'me genjen dot.Ti nuk je burre!.25 vjet qe nuk le dot duhanin !Une keto 36 vjet e le ç'do dite,nga 7 deri 8 ore. E megjithate nuk jemi as sa gjysma e vrimes qe ka 5 muaj qe e ke lene.
  Gjej vrime e mbytu, ti me mua bashke !

  PërgjigjuFshije
 8. Kam 25 vjet qe e pi rregullisht(me pakete ne xhep),bile qe kur e rinisa heren e fundit:nga dy paketa ne dite.
  Kur vajta sot ne mengjes qe te blija cigaret dhe kur me tha shitesi:Edi,jane rritur cmimet e cigareve .... s'me vajti mendja qe ta lija duhanin...
  Ne rradhe te pare e kapa me Sirchien,qeverine ,anti fumatoret dhe gjithe boten....per pak ju ktheva koheve te lavdishme kur e pija me te dredhur(E ,mban mend besoj kur DS-ja nga 30 shkoi ne 300 lek brenda disa muajsh :(,dhe konviktori i shkrete,ne nje fare menyre do te mbushte mushkrite :)

  PërgjigjuFshije
 9. a volte si prosegue per quelle direzioni "sbagliate" senza rendersi conto...per "autoconvinzione" pigrizia o abitudine... bisognerebbe avere la lucidità di fermarsi un attimo, uscire da quello stato di "comodo" e guardarsi dal di fuori....cercare di trovarsi e capire davvero chi si è e cosa si cerca veramente per un "vero" appagamento....

  PërgjigjuFshije
 10. ... oppure il fumatore, l'alcolista o il tossicodipendente: la loro ragione ha perfettamente compreso che
  stanno viaggiando verso la morte, ma ... il loro inconscio, la loro "coazione a ripetere" fa loro ripetere sempre lo stesso errore, dato che "dipendono" psicologicamente (e/o fisicamente) dal fumo, dall'alcool o dalle droghe.
  Solo chi ci lavora tutti i giorni può capire quanto siano radicate e potenti queste forze inconsce distruttive.

  PërgjigjuFshije
 11. e mer anonim,gjynof che non sai shqip tu. :(

  PërgjigjuFshije
 12. anonimo,l'unica cosa che m'ha fato piacere nelle tue prime parole ,è stato la messa tra le virgolette della parola 'sbagliate'....
  mi fa piacere che lei ha scelto la via dell eternità con la scelta 'giusta' di non fumare,bere,mangiare ect ect :P

  Vivi e lascia vivere.....perche, che male faccio al mondo se non vedo niente di male nel mio vizio......avete finito di fare i moralisti con i drogati,i alcholisti,i politici(!!)??
  VERGOGNATEVI :P,approfitate del nostro buonsenso e la buona educazione(xche alla fine tutti i fumatori sono gente perbene e che sanno riflettere :)....perche non fate morale a un ubbriaco o a uno appena fatto??...non credo che il risultato sarebbe stato lo stesso.

  p.s.la prossima volta,scegli un nikname,semplicemente per poterti riconoscerti nelle prossime occasioni(che mi auguro che vengano :))

  PërgjigjuFshije
 13. nuk ka shume lidhje jetegjatsia jane te tjera ceshtje...e para shkelje te drejtash per te tjeret qe rrine afer teje, nejse nuk ka kuptim te vazhdoj me komente.

  p.s mund ti ruani mesazhet tuaja dhe t'jua tregoni femijeve ne moshen adoleshente.

  PërgjigjuFshije
 14. Edrus, pashe qe citohesha dy here tek artikulli jot dhe sa u gezua minatori.
  Nejse, sigurisht qe vendet e pasura ku jetojme ne, kane tendencen te jetojne me zero rreziqe dhe ne qe kemi kaperxyer epoka jetojme momentin dhe nuk e kuptojme privimin. veç mendoj qe kane te drejte kur thone qe duhani eshte i rezikshem dhe nga ana tjeter nje dhome, nje zyre ose nje kafe eshte me e kendshme pa tym duhani. Une nuk jam dakord me persekutimin ndaj duhanaxhinjve se eshte e rrezikshme izolimi i nje grupi njerzish per zzgjedhjet qe kane bere per veten e tyre.
  Te uroj jete te gjate ty sa dhe gjyshi jot dhe kujdes me makaronat. Une i kam lene embelsirat dhe rakine se na shendosh (ha ha)

  PërgjigjuFshije
 15. Pershendetje edrus!

  Nuk dua te bej as moralisten as predikuesen duke shkruar ne blogun tend sepse ne fund te fund cdo mendim i shkruar ketu eshte e drejte e cdo njeriu. Thjesht,doja te thoshja qe pirja e duhanit me dashje apo pa dashje ndikon edhe tek te tjeret sidomos kur duhan piresit e bejne kete gje ne ambjente te mbyllura. Ke menduar qe te dashurit e tu apo miqte mund ta pesojne me shume sesa ti qe e pi cigaren?

  Gjithe te mirat!

  PërgjigjuFshije
 16. une jam plotesisht dakort me ata qe e urrejne duhanin, deri sa me kujtohet stergjyshja ime qe e pinte te dredhur dhe vdiq ne moshen 103 vjec. rregjimi i saj gjithashtu perfshinte nje gote raki ne dite.
  edrus, bej si te te doje zemra, e te befte mire, se njeriu po nuk vdiq nga duhani, do te vdese nga majaselli, diabeti e ku di une.
  vetem mos ua meso femijeve. (ne te degjofshin)

  PërgjigjuFshije
 17. @Tena,ishte 'tornitori' apo minatori?? :)
  Tena,belle-fleur,bleta:e kam filluar duhanin qe ne '82 dhe ne jete kam me shume vite me te se pa te,e vetmja e keqe qe me ka ardhur nga duhani??
  ana ekonomike(3.40 X 2 paketa ne dite X 30 dite = 240 euro te pakten ne muaj,qe shkojne ne TYM,dhe kur s'me ka shtrenguar akoma kjo,c'mendoni se mund te me tmerroje frika e vdekjes prej duhanit??
  Jo shyqyr zotit,vajzat me 'urrejne' per kete ves qe kam,dhe e urrejne dhe duhanin(ndoshta morali me i mire qe te mos pijne duhan,jam une ;) qe nganjehere kollitem sa i bej qe te me thone:ky eshte duhani :)

  PërgjigjuFshije
 18. ndoshta eshte kshu si thu ti, s'e di. edhe gjyshi im pi 2 cigare ne dite dhe eshte gati 90 tashti, i forte.

  persa i perket mitit te shtimit te peshes pasi le duhanin: kjo ndodh jo se cigarja te shton metabolizmin a ku di une, po se robt qe lejne cigaren, kur i pihet cigare, hajne ndonje gje (se "i kerkon trupi dicka") dhe sigurisht qe shtojne ne peshe.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet