13 janar 2007

leter dashnie

Jom tu nejt ke mullar't e Kurtit t'Zymes tem. Jom tu dredh i cinare dahon. Tina dro je tu bo koqen e gjumit ene s'je hic n'hall per mu t'shkretin qi jom tu mshi lotet me monget e xhymlekut. Tina s'ke as dine, as imone, qi i gjec pri dushmonit ishallah!
Una t'cova per shkese Lemen e Cufit ene tina i kishe thone asajta per mu qi u' qekshem plak. E ku qekshem plak u' mri lavire! U' hala s'i kom mush pesdhet vjec! Kur hy hona Mevludit i mush. Kshu ka thone ene Laja Bonit, qi ka pjelle per i here me ijen teme.
Tina i kishe thone asajta per mu qi Xhemoli s'ka i derhem shkolle. Una kom bo dy sene mejtep e i gjys' medresje per i here me Cufin e Hekes, mi!
U' e di taljoncen flur. E kom msu kur kon' ardhe 'taljont ke kanoqet e mija. Po nuk zune bese, m'nigjo si kom per t'fol:
Per il tuo amore io sono tutto hazer me bo i duel me i asllon t'eger, me e kap per la qafa e me e perplas si qen per la terra. Ah, mio cuore, se m'u kon kput komcat e xhymlekut e non c'e njeri me m'i njit. La mia shpina e tutto zhul e non c'e njeri me ma ferku. Le levere m'i ka la vllai qi mi dice perhere: 'Perche non martohesh, signor Xhemole? Martohu me signora Kumrijen! Ajo ka molto kulture, parla taljonce flur.

6 komente:

 1. Mirmengjes..
  Kujdesu edhe per perkthimin,sepse jo te gjithe jemi shumegjuhes.

  PërgjigjuFshije
 2. E dashur Eda,kjo eshte nje leter e nje fashatari te thjeshte nga Mulleti :),mund ta bej dhe une perkthimin por do ti humbiste poezia :),megjithate kam besim se me gjate,mund te shkruaje 'minatori i valiasit' ose Eni Translator(megjithese vjershen e turkut tek e.T nuk ma perktheu :( )

  PërgjigjuFshije
 3. Edrus nuk e dija se doje vertet qe ta perktheja ate vjershe.e mgjth nese do vertet se pari duhet te gjej versionin turqisht sepse mendoj se esh me mire ta perkthesh nga origjinali per te mos ja prish lezetin.
  Kete shkrimin e kma lexu disa vjet perpara dhe kam qesh me lot.e kam ende dhe sa here e lexoj shkrihem duke qesh..

  PërgjigjuFshije
 4. Une po 'pastroja' kartellat tek "dokumentet" e mija dhe para se ta fshija..e solla ketu :).

  PërgjigjuFshije
 5. edrus, eh si na nxorre mallin e propozimeve te dikurshme! te mungojne ato shprehje ndjenjash ketu.

  PërgjigjuFshije
 6. ndjenjat??
  e.T c'jane ndjenjat??
  kujt "moshe" i perkasin,asaj te bronxit apo te hekurit??

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet