07 janar 2007

Guantanamo,burgu me i diskutuar, mbush 5 vjec


Ne 11 Janar 2002,ne bazen U.S. Navy a Guantanamo Bay,ne Kube,arriten 20 te burgosurit e pare,me duar dhe kembe te lidhura dhe me 'thes'ne koke.
Per administraten e Bushit eshte bere nje simbol i veshtiresive per te konciljuar ekzigjencat e luftes kunder terrorizmit me te drejten nderkombetare.
Tashme ,pas 5 vjetesh,i njgjan perdite e me teper nje strukture te perhereshme se sa nje "ndalimi" te perkoheshem per arsye hetimi.Imazhet e atyre uniformave portokalli dhe kafazet ne te cilet rrinin mbyllur,shume shpejt bene xhiro rreth botes,dhe qe atehere,rreth 800 te burgosur kane kaluar neper ato struktura.380 prej tyre(114 vetem ne 2006)jane trasferuar ne vendet e tyre dhe shumica jane liruar nga burgu.
Pentagoni mendon se 85 prej atyre qe jane atje,tashme s'perbejne me rrezik,por per momentin,akoma s'ka gjetur vende qe ti pranojne.
Per momentin,vetem 10 te burgosur i jane derguar formalisht gjyqit.
Ne muajt e kaluar,Bush e ka perseritur disa here ,sidomos pas kritikave te Europes,qe ka ndermend te mbylle Guantanamon,por dhe ka theksuar,se s'mund te ndermarre hapa te tille,pa vendosur me pare se c'do te beje me ata qe per Amerik

Nuk ka komente:

Posto një koment

Faleminderit per komentet