28 dhjetor 2006

Fqinjet e "mire"

Ja se si hidhen per te na u gjendur prane fqinjet tane
Kushtuar shikimit vizionar te mikut tim Tomi,ndaj qendrimit qe duhet te mbajme ne ndaj fqinjeve.

5 komente:

 1. Sa here ne shkruajme se cdo grek apo cdo orthodoks duhet shkuar ne plumb nuk bejme gje tjeter vec demtojme ceshtjen tone pasi ne sy te popullit shqiptar dhe atij grek indentifikohemi me forcat jo te civilizuara me ato forca qe vrasin femije gra e te moshuar vetem e vetem se jane te nje kombi tjeter apo te nje feje tjeter. Kjo nuk i sherben ceshtjes sone. Sikur disa prifterinj te kishes greke apo sikur disa OJQ shoviniste greke, te mos egzistonin mendoni se sot ne shek e XXI populli grek do te kishte ate mendim te vjeter mesjetar qe ka per shqiptaret? Mendoj se jo. Sikur politika greke te mos ishte kaq shume nen influencen e ketyre grupimeve mendoni se qeveria greke, me udheheqesit vertet te kulturuar, do te bente nje politike te tille mesjetare shoviniste? Pra te dashur miq, perse atehere duhet te shkojme ne plumb ate foshnjen 3 muajshe greke, apo te gruan greke, qe mbush uje tek burimi i fshatit, apo ate te moshurin orthodoks qe ri tek guri i portes me tespie ne dore, kur te shkretet besojne vetem ate qe degjojne nga kisha, apo figura si Geich e CO, dhe jo vetem kaq, por me dashje apo pa dhashje me shkrimet tona u a forcojme me shume kete bindje. “Shqiptaret qe shkruajne ne keto forume jane teroriste, shikoni si shkurajne” , dhe bashkengjitur jane shkrimet tona per plumb, gjak e zjar te cdo greku.
  tomi korca

  PërgjigjuFshije
 2. Shume e lezetshme kjo foto Edi, me pelqeu :)

  PërgjigjuFshije
 3. Anonim,e ke marre "mbrapsht"kuptimin e kesaj fotografie :),sepse ketu s'po i bej thirrje asnjeriu qe te shkojme ne plumb gra e foshnje greke,por nqs i heq syzet bardh e blu,do te shikoje vetem se si i "shikoj" une fqinjet tane,dhe me konkretisht,serbet dhe greket,te cilet s'kane patur asnjehere te njejten "perkujdesje" ashtu si dhe ti ne veprimet dhe aksionet e tyre ndaj nesh(pra jo vetem fjale)

  PërgjigjuFshije
 4. Gëzuar vitin e ri!


  Mik per Shqiptar është Shqiptar!


  "To state repression has been added an odious campaign of racial hate fomented by the press and the television against the Albanians, who are presumed "criminals," "mafioso," "exploiters" of prostitutes and so on and so forth. It is in this climate that the racist assassination of March 28 has matured, when a ship loaded with fugitive Albanians has been sunk by a unit of the Italian military marine, the "Sibilla". 89 people, mostly women and children, lost their lives, while the survivors have been detained and held in concentration camps. But it was still not sufficient for the Prodi government. The sinking of the "Kater i Rades" has only been the most well known case for the number of the victims. The Albanian rafts, loaded with any number of fugitives, are faced by the full extent of the military marine and nobody, probably, will know the exact number of victims of this undeclared war on the immigrants. Not even this is sufficient for the Prodi government. Despite all of this anti-Albanian racist wave, which it has instigated, the Prodi government has decided to put legislation into operation which is still more restrictive against immigrants, the closing of the reception centres and the forced repatriation of around 5,000 Albanians that have not yet gained permission to stay or could not get it. The outcome has been the police raid in December, when over five hundred Albanians were withdrawn from the reception centres by military and police officers in combat gear, forcibly loaded onto an Italian freighter and repatriated, amidst the silence of the official left, and amidst the crocodile tears of the leadership of Rifondazione Comunista, which three months before had voted for the resolution of the government which foresaw the repatriation of the immigrants.

  Albania has, in fact, become an Italian protectorate. Both the ex-president, Berisha, and the current prime minister, Fatos Nano, have benefitted, or are benefiting, from Italian support. In exchange, hourly Italian gunboats patrol the Albanian coasts to prevent new departures of immigrants.

  http://ito.gn.apc.org/ItShOlive.htm

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet