10 shkurt 2008

A e dini se si bëhen kalamajtë?

Mos t'ju duket një pyetje banale dhe e kotë, sepse nuk është aspak irreale që të gjënden persona që nuk e dinë akoma.
Një çift gjerman është paraqitur në një klinikë mjekësore, sepse pas tetë vjetësh martesë, nuk kishin akoma fëmijë.
Analizat nuk kishin dhënë ndonjë difekt të mundshëm të asnjërit prej të dyve (36 ai dhe 30 vjeç ajo), dhe mjeku ishte interesuar për frekuencën e raporteve seksualë , të dy e kishin parë të çuditur mjekun dhe e kishin pyetur:"Për çfarë e ke fjalën?"

Më pas, doli që ata ishin rritur në një ambjent ultra-fetar, dhe askush nuk ju kishte spjeguar atyre si si bëhen fëmijët.

Klinika, duke parë që ata të dy nuk e kishin bërë se ishin të metë, por ngaqë nuk dinin, ka filluar kërkimet për të zbuluar nëse ka çifte të tjera në këtë gjëndje.(*)10 komente:

 1. Ah c'paskon qen rahat ato te dy!... :D :D ...

  ps. ene zemrohen me mu kur them qe padija esht' bekim...

  PërgjigjuFshije
 2. Edrus!Po te varej nga une,do te regjistroja tek libri"gines" se te fute ne boten e cudirave:sos"tenderat"po edhe kete kishim mangut...
  Perparim Hysi,10 shkurt 2008

  PërgjigjuFshije
 3. Jo re nuk mu besoka mu :)!!! Po atij të shkretit nuk e bezdiste asnjë gjë te pantallonat !!!?

  PërgjigjuFshije
 4. si i thoshin dikur qe "s'dine nga lidhet gomari" edhe puna e tyre njesoj...

  PërgjigjuFshije
 5. Ore vertet... P_o si behen femijet :P

  po pse a nuk i sjell lejleku :D

  Ed.. e pamundur... po e vertete :D Je i madh...

  PërgjigjuFshije
 6. ditto me Çimin:)) ue sa kom qesh!

  Ed , je i madh po e perseris dhe une:)

  PërgjigjuFshije
 7. Kalamajte gjenden nen laker, Edrus dhe PIKE! Mos na shit versione te tjera fallso :-P

  (mire se te rigjeta)

  PërgjigjuFshije
 8. Thjesht per nje prove po dergoj ca fjale koti sepse tek peshku nuk dergohet asnje koment duke me thene se e ka fajin mysql

  PërgjigjuFshije
 9. Edrus, si eshte puna qe ne peshk nuk dergoj do t me komente, eshte vetem per mua kjo apo per te gjithe? Me respekt adriatik

  PërgjigjuFshije
 10. A mund qe ti Edurs te ma postosh ne peshk dokumentin e meposhtem per temen historike te monarkise, te lutem?


  Meqe disa duan akoma per Belulin:

  Nr 333
  Pjese nga telegrami i puinetoreve te rruges Kruje-Burrel, drejtuar Ahmet Zogut, ku ankohen se jane pushuar nga puna me qe rruga i eshte dhene ne sipermarrje nje shoqerije italiane.
  21 Gusht 1930
  ............Ka nji periudhe kohe qe ne te mjeret punojme me gjithe fuqite tona, te shtymun (ne tekst= te dejun) nga vobegsia e madhe qe na verbon, ne malin e Krujes, per te kryem nji veper te kushtueshme e patriotike shqiptarizmi si na ka hije.......(mungon nga teksti nje rresht).
  Gjithe per kete qellim rane viktime ne detyre 5-6 vellazne e shoket tane. Mirpo gjithe keto sherbime tona vane e humben, se dje na u komunikue pushimi nga puna, me qe rruga Kruje-Burrel i jepet per t'u punue nji sipermarresi te huej nga ana e Ministrise se Puneve botore. Kjo komunikate per ne te mjeret krutane e punetore qe vdekje, pse pervec shperblimit qe merrnim e ushqejshim femijet e familjet tona, por e kishim edhe per nder kombesie.

  Punimi i kesaj rruge qe ne fillim e deri tash asht punue me duert e ne te mjereve shqiptare, tue u lidhe e vjere me konop per se gjati te malit, ku perpara as egersinat nuk kane mujt me kalue; e tash qe fuqite tona u harxhuen, e prume deri ne kete grade qe te kaloje automobili, do me u dhane me spermarrje, qe nami e djersa jone e derdhun, here me buke e here pa buke, t'i mbesi e t'i dhurohet gati nji sipermarresi to huej (ketu mungojne 5 rreshtaj).

  Arkivi Qendror i Shqiperise... F. 30, D.4 Dok. Nr. 896, origjinal.

  A ka ndonje ndryshim politika e sotme e neneshtrimit NanoBerishian nga politika e Zogut tend Hajdut me cisme. O Autor i artikullit, Degjo dhe nja dy gjera te tjera se s'kam ndermend te kopjoj gjithe dokumentat e gjyshit time te Nderuar.

  Zogji yt ka marre miliona franga ari prej Italise dhe Mbreterise Serbo-Kroato-Sllovene. Me to ndertoi shume ambiente si ajo vila e Durresit dhe mjaft ndertime ne Tirane duke ja pronesuar vehtes prej taksave te popullit shqiptar qe i ishin keputur kerrbishtet pre 500 vjet historie. Sigurisht qe pasaniket shqiptare ngelen ne Stamboll dhe ketu ne Shqiperi donin te queheshin te pasur dhe fisnike pjesa me e ndyre, me hajdute dhe me lavire e llumit te Shqiptareve. Dihet shume mire pse komunizmi vazhdoi aq gjate ne Shqiperi. Arsyja ishte se "fisniket shqiptare" nuk kishin ndryshim te dukshem prej shqiptareve te tjere ashtu si kishte dallime me te vertet thelbesore midis klasave te pasura dhe te varfera neper boten Perendimore. Pastaj ata ishin aq te vegjel nga shpirti sa qene ne cdo moment te shisnin interesat e Shqiperise per rehatin dhe pordhacerine e tyre.
  Pastaj Zogu, o lako, e dine te gjithe qe hodhi mbi vete pasurite shteterore te Sarandes, Karavastane, Pyllin e Divjakes dhe mjafte paruir te tjera shteterore apo pasuri te perbashketa pyjore e kullotore te fshatareve. Pervec ndihemes ushtarake qe mori prej serbeve per te permbysur republikanet demokrate te Nolit, duke ju dhene Shen Naumin, ai mori dhe nje grumbull te jashtzakonshem parash jugosllave qe i konvertoi ne ar duke ja vjedhur kete te fundit popullit te vet.
  Kaq kisha per kete rradhe.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet