19 nëntor 2007

Oxhaku dhe shiu

Fluturime të fantazisë në një mbasdite me shi, duke ëndërruar të qënit pranë vatrës duke soditur shiun që s'di të mbarojë.......


Në dimrin e vetëm si varr
Një salsiçe pranë zjarrit ka marrë
Për pak intimitet dhe për t’mos u trashur
Pjeshkën e tij (saj) të dashur

U bëfsha hi e dëborë
Po s’të hoqa lëkurët me dorë
Thotë salsiçja e eksituar
Pjeshën duke e ledhatuar

Dhe pjeshka si puhizë dridhet
Dhe në krahët e salsiçes hidhet
dhe të dy pranë zjarrit përpiqen
dhe të dy pranë vatrës gati digjen

Dhe përzhitet kjo natë e ndrojtur
Salsiçja me pjeshkën duke lojtur
Dhe kalon me ngrotësi e përqafime
Të paça o pjeshkëza ime.


Po ju si do ta ëndërronit të kaluarit e një dite me shi, të mbyllur brënda pranë zjarrit të oxhakut??

39 komente:

 1. O Ed sa kam qesh... sa kam qesh...

  "U bëfsha hi e dëborë
  Po s’të hoqa lëkurët me dorë", kjo eshte e madhe... e papare

  PërgjigjuFshije
 2. ah BaKaBonT, a BaKaBonT, kujtove se s'ta mura vesh ku e hudhshe llafin, a?...

  PërgjigjuFshije
 3. variant:

  në dimrin e vetëm si varr
  Një salçiçe pranë zjarrit ka marrë
  për pak seks dhe për tu ndrequr
  pjeshkën e tij të regjur

  u bëfsha hi dhe kokainë
  po s't'i hoqa brekët në makinë
  thotë salsiçja epshore
  duke tërhequr pjeshkën prej dore

  dhe pjeshka sytë fik
  nga tentakulat e salsiçes (kinse) kërkon të ikë
  dhe pranë zjarrit zvarrë shkon
  dhe salçiçen pranë vatrës e përdhunon

  Dhe përsëritet kjo pamje e praruar
  salsiçja pjeshkën duke kafshuar
  Dhe kalon me përleshje e kafshime
  Të çafsha ballin e salsiçja ime

  PërgjigjuFshije
 4. në dimrin e ftohtë pranë vatrës
  rrijnë sallami dhe pjeshka
  shi me gjyma bie përjashta
  kanë veshur çarapet e leshta

  u bëfsha ushqim për pula
  po s'ti hoqa çarapet moj pjeshkë
  thotë sallami gati i verbuar
  nga dashuria e tij e mefshtë

  dhe pjeshkëza dridhet si gjethe
  i hidhet sallamit në pre'r
  të dy pranë vatrës përpiqen
  kur vjen lakr' e rasojit në der'

  gjithë drojë në fillim bashkohen
  por zjarri i shkrin e lëngëzon
  choucroute* alla kinezçe bëhet
  ndërkohë që shi bie në ballkon

  *gjellë me lakra të fermentuara dhe me sallam, për hir të Edrusit dhe të shijes, i shtova një pjeshkë.

  PërgjigjuFshije
 5. Prane oxhakut zjarri bubullon
  Salcicen kam vene mbi zjarr
  Po pjeshka ketu c'kerkon?
  Mos per salcicen ka mall?

  Se vjen sic duket fshehur
  Mbi koke iu hodh salcices
  Cfare s'behet me thoni fshehur?
  Te iken gjysma e kaptines.

  E cfare nuk triillon prane zjarrit
  Sidomos kur prane tij je vetem
  Te luan dhe mendja prej mallit
  Dhe pleqte zene trillojne per jeten.

  Po turren te rinjte me pena
  Dhe penat i kthejne ne hanxhar
  Vec ata pra kane licenca
  Ne,pleqte, marrsh!Per ne s'ka mall.

  Po ty ku nuk te shkon mendja
  Do shpikesh,domosdo,"marifete"
  Dhe vjen e trazohet gjendja
  Salcicen e"ngateron"me pjeshke.
  Pershendetje nga Perparim Hysi

  PërgjigjuFshije
 6. p.s. po tagun "humor" ku e ke lon? apo tu murën ment prej miksit?

  PërgjigjuFshije
 7. Firmose pak ket peticionin t lutem(nes je je per te )
  flm paraprakisht

  PërgjigjuFshije
 8. Ed,

  titulli ... sygjeron homoseksualitet :P

  PërgjigjuFshije
 9. Edrus, s'duhet me nejt me afer oxhakut:))....hajde frymezim hajde!

  PërgjigjuFshije
 10. Mbi postiqen e kushedi ç'kafshe
  me ëmbëlsi kafshërore shtrirë,
  mbi zjarr gështenjat që piqen
  në dorë një gotë verë (apo birrë)

  Shiu përmallshëm mbi dritare troket
  e një ritëm tangoje ka marrë shtruar,
  S'e di se pse dhe sot lemza më nget
  kur mes lëkurësh e leshrash jam ngatërruar

  Dhe buzët ngjis si qingj i mirë
  e luaja si maçoku që luan me miun,
  (ndoshta është postiqja që më bën egërsirë...
  ndoshta,... por për këtë e adhuroj shiun.

  PërgjigjuFshije
 11. Variacione mbi temën :P

  Ashtu si buzëplasuri
  që në gjurmë të kalit do pinte,
  ashtu si një makinë në Paris-Dakar
  dhe shpirti pa shinë s'do të mund të rrinte,
  për të ftohur një çikë atë epsh... si zjarr

  PërgjigjuFshije
 12. Variacion prej staticieni/fizike:

  Periodë?... amplitudë... frekuencë?
  Vlera të vockëla për pikat mbi xham.
  Dua që timen ta bëj këtë tendencë
  bashkë me sinusoidën e flakës që kam pranë.

  Nën ritmin e shiut ngadalë lëviz,
  Si flaka avash luan dhe e imja mike..
  Shihen amplituda të vogla mbi kurriz...
  që në rezonancë hyjnë në një orgazëm kozmike

  PërgjigjuFshije
 13. hahahahhahahahahhahahahhahahhahahahahahaha!
  kjo e fundit ish e madhe!
  hahahhahahahahhahaha!

  PërgjigjuFshije
 14. po paske qen poet more derbardh :)

  PërgjigjuFshije
 15. Rastesisht. "rastesia mbreteresha e çudirave "

  Pershendetje Edrus.

  Pak per temen :

  Ç’me veshtron kaq hije rende
  Si te ishe mollë Korçare
  Dhe, si padashur nderron vend
  Si dele e urte, rritur manare.

  Pa eja prane te them do fjale
  Ketu, prane zjarrit qe dogji mua
  Jasht ben ftohte, por ma bej hallall
  Me lere te ftohem ne buzet e tua.

  “ Rri me mua dhe k’te nate
  K’te pak kohe qe na mbeti
  Na mjafton veç nje krevat
  Nga ç’do gje qe ka qyteti”

  PërgjigjuFshije
 16. Anonymus (TK!!), je i mirëseardhur :).
  Në fakt qëllimi i këtij posti ishte se si do ta mendonin të tjerët një "skenë" pranë zjarrit, kur përjashta bije një shi... që shumë të tjerëve do tu sillte mërzi ;).

  Faleminderit të gjithë atyre që kanë prurë kontributet e tyre dhe ... TURP TË KENË :P ata që nuk kanë bërë dy vargje... BaKaBoNda :)))))

  PërgjigjuFshije
 17. U riktheva serish se pash qe kishe lene gjurme dhe diku tjeter, te fresketa. Kurioziteti, me shtyhu te rikthehem.
  Faleminderit per mirseardhjen. Kam qene ketu dhe kohe me pare, por, puna, dhe jeta s'me kane lejuar te vij me shpesh. Ke qene dhe ti nga sofra ime, por, ndoshta nuk mban mend. ( TK) nuk e kuptova! Gjithsesi, te uroj gjith te mirat, mbasi, po shkoj. Disa gjera qe kam per te bere, po me therrasin, dhe, duhet t'ju pergjigjem.


  Per temen;

  "C`pret,me puth e dashur
  gjer ne gjak,sa s`duron dot!
  Une deshire kurre s`kam pasur
  buzet akull t`i prek kot.

  Ca te tjere,sot te lumtur
  ngrejne kupat plot me vere.
  Me kujto ti,vajze e bukur,
  jeta jepet veç nje here.


  "

  "

  Pa u ndrojtur, si femije
  nen kaq endrra blu perqark,
  ne çdo gjeth te feshferije
  "une jam e jotja"- vetem kaq-

  Dhe qe bota tere trazime
  mos te shkrihet kot,e qete,
  pi e puth o mikja ime,
  veç nje here vjen ne jete.

  PërgjigjuFshije
 18. Tani e mora vesh: LeonHard :)
  Sinqerisht që më bëhet qejfi që kalove....... pashë që i kishim emrat pranë e pranë :)

  PërgjigjuFshije
 19. Cër t'boj ty un, ti ta qit me cengel...

  Ky oxhaku qeramidh,
  Salën e Çiçit po e pjek,
  Pjeshka thot jom aguridh,
  Hiqi durët e mos prek.

  Jom me push e jom me cip,
  E papjekme, e pabër’,
  Ç’fryhesh zjarrit si garip,
  Pse kullon edhe bon cërr,

  S’ka gjo pjeshke, hec ke lala,
  Aguridhe qumeshtore,
  Ti s’di gjo, por të mso Sala,
  Prefesori me vizore.

  Mos më thonçin Salë e Çiçit,
  Po s’të bona për reçel
  Dru u bofsha, hiç i hiçit,
  Shpirt suxhuku ti si s’del!

  U zbut pjeshka përgjërimit
  Të suxhukut kuq si gjaku,
  U përskuq anës qilimit
  U spërdrodh anës oxhakut…

  Si kaluan dy-tri orë
  Në Frankfurter u kthy Sala,
  Ndersa pjeshka luleborë
  Veshi funin pala-pala

  O shkërdhatë, të shplaft jot om,
  Kaq e kishe mër i shkun’?
  Marti i Dellit osht me nom,
  Ika mos e gjej gjokun’…
  PS Edo, mas debateve t'funit ke Perparim Hysi, m'duket se m'rregëll jom edhe me kritikën e kritikës kritike ktu una, a? ;) :P

  PS2 Ene mos m'sha mo, se jom rob i ndjeshem un....

  PërgjigjuFshije
 20. Na shkrive Edo...
  Krejt surprize kjo bejte...

  Gjynah qe nuk kam kohe te shkruaja dhe une variantin tim mbi salsicen dhe pjeshken epike...

  PërgjigjuFshije
 21. Une nxehem prane oxhakut
  Vec kur zjarri bubullon
  Kush i del perpara plakut
  Kush ate e provokon?

  Emigranti lakon emrin
  Se me shpalli dikush"lufte"
  Une nuk pyes per thash e themnin
  Dhe nuk behem qingj i urte.

  Sepse zjarri bubulak
  Prane oxhakut bubullon
  Une sado qe jam plak
  Shkoj me"pjeshken"qe me fton.

  Le te digjem,le te piqem
  Si salciceja mbi zjarr
  Edhe krejt po te shkrumbitem,
  Vjen "pjeshka"dhe me ngjall.
  Te fala,Perparimi

  PërgjigjuFshije
 22. bahh, vakt dreke, na hape oreksin per te ngrene o edrus me keto kucedritetet e tua... dua pjeshe tani... a molle, a kumbull a ca te jete.. :P

  PërgjigjuFshije
 23. hajde gallate hajde!

  po ju te gjithe ne krizen e mesmoshes paskeni qelluar ketu? Late nam duke vrapuar mbas gocave te reja. ABUZIVE :D

  PërgjigjuFshije
 24. rrëfimi im

  një darkë dimri kur shi binte jashtë
  më ftoi për darkë një suxhuk i lashtë

  e unë si manare i vajta në shtëpi
  kish ndezur dhe zjarr e nxjerrë raki

  e ngrita një gotë se malli më kish marrë
  (më hoq dhe zitë e rrushit, të dashurit të parë)

  po dhe mishin ma zbuti e lëngun ma zjeu
  po dhe sytë m'i erri e mëndjen ma ktheu

  s'i pashë më rrudhat e xhungat e suxhukut
  dolëm një xhiro nga krahu i kollutkut

  po shoqeni, era spec djegës i vinte të ngratit
  dhe i shpejtë, sa s'iu avitëm dot krevatit...

  e çapëlyer, pa lëkurë, me mishtë përjashta
  një buzëqeshje vura në gjethet e thata

  "hë zemër, u kënaqe?" më pyet gjithë krenari
  "po, po, yll bote, po m'hudh nji gotë raki"...

  PërgjigjuFshije
 25. une isha e vogel atehere
  dhe doja te dija
  te dija per Adamin
  hiret e mija

  te pashe nje mbremje
  mbeshtetur pas nje muri
  thithje duhan me ngerce

  Te pyeta e turpshme per ngercin
  Dhe ti me pe
  thithe edhe njehere duhan
  tymi midis nesh

  Me kape doren pa me thene nje fjale
  me terhoqe rrembimthi rrugeve
  teksa largoje qente rrugace

  me cove prane nje oxhaku
  zjarri digjej ngadale
  dhe me puthe me puthe
  pambarim, pa pare

  Pastaj ma lepive pushin
  me perkedhele me mollza
  me mijra pucerrsa te vocka
  nxorren te lumtura kokat

  Luftuam betejen qe ti ma mesove
  betejen qe ti e kishe perfeksionuar ne art
  Bertitem te dy ne fund te plagosur
  rreth nesh kishte pak placka dhe gjak

  Pastaj me more ne krah e me ngrite si pende
  me cove ne tempullin tend te enderrave
  dhe rame te fleme

  Me zuri gjumi, nje gjume i embel
  kur i gdhiva nuk isha me pjeshke e vogel

  Zjarri ishte fikur
  ti thithje prape duhan
  une mora rrugen te ikja dhe te thashe goodbye

  Une u nisa per ne drejtim te aventurave te medha
  Ti u nise drejt nje aventure me pak
  ... dhe nje kujtimi me shume

  PërgjigjuFshije
 26. Pjeshka e tradhetuar21 nëntor, 2007 21:38

  Une jam pjeshka
  pjeshka e tradhetuar
  lene ketu prane oxhakut
  e vetme, e harruar

  Sallami i vjeter
  ka ikur tashme larg
  tek gruaja dhe femijet
  qe ja mbledhin paq

  Une isha e vogel
  naive e shkrete
  ai ne ujk i vjeter
  plot hile dhe pa breke

  Me solli prane oxhakut
  e me lepiu paq
  me beri fije fije
  me shkermoqi sakaq


  Me hengri mishin
  Ma cau berthamen
  Me la vetem lekuren
  edhe ate te thame

  Pastaj iku sallami plak
  Mori rrugen e shtepise
  Ku e priste gruaja e tradhetuar
  me zemer te mire

  Ti more maskara
  sallam i mjere
  qe me mashtrove me dashurine
  e vetem dhimbje me dhe

  Te besova si babane dhe te dhashe rinine
  Me le nje plage te hapur dhe nje zhgenjim masiv

  Te bertita, te gjuajta
  te kercenova se te bera namin
  Ti buzeqeshe dhe the
  Me fal e dashur:
  ndershmeria nuk eshte politike sallami

  PërgjigjuFshije
 27. pjeshka me naze21 nëntor, 2007 22:21

  Kafshatë që s'kapërdihet asht or vlla salçiçja,
  kafshatë që t'ngec n'fyt e t'zen edhe bizga
  kur sheh deje t'zbeta e l'kurën e hollë
  që t'afrohen si hije, thu: ma mirë t'isha mollë

  PërgjigjuFshije
 28. pjeshka qejflleshë, por rilindase21 nëntor, 2007 22:30

  O salçiçet e shqiptarëve, dhe ju sallamët e gjatë
  mortadela e kremviçe, që u kam në mënd ditë e natë
  ju suxhukë bukuroshë e ju llukanikë të kuq
  qingji, lope, viçi, derri, të gjithëve ju kam huq

  Do të këndoj lumturinë, që sillni ju e ushqeni
  O sallamë të bekuar, ju mendjen ma dëfreni.

  PërgjigjuFshije
 29. Pjeshka hakemarrese21 nëntor, 2007 23:28

  Pjeshka hakmarrese

  vete e kerkove
  sa mire kur me le?
  per nje torrobelle
  gojemadhe, pa fre!

  une, pjeshke e hijshme
  plot fisnikeri
  ti, Jo! dua ate tjetren
  se me shijon me mire

  Tani mire te gjeti
  aty te digjesh
  ne prushin e ketij zjarri
  qe dikur vetem lart ngrihej

  dua te ta shoh
  tek te cahet lekura
  dhe lengu te del perjashta
  e perfundon i tymuar

  As hiri dhe as nishani
  nuk ka per te te mbetur
  Une vertet jam pjeshke
  por di te ta marre jeten

  PërgjigjuFshije
 30. O Edo, kjo tema e pjeshkave dhe salciceve u bo hiti i javes, dhe ja vlente po pervec komplimentave per ty po dhe per poetet ne vazhdim qe i dhate nje dimension te ri menyres sesi ne ne duhet te shikojme salcicet dhe pjeshkat :D :D kam nje pyetje per ty se mbase me ndihmon. A ke ndonje ide per ndonje agjensi udhetimi italiane qe shet bileta trageti online? Kryesisht jam i interesuar per Bari - Bar (Mali i Zi), rrofsh paraprakisht :)

  PërgjigjuFshije
 31. Ca bohet ketu...late name.. po me duket sikur kaloj ke supermarketi i lagjes :P :D

  para pjeshkatareeeeeee :D

  PërgjigjuFshije
 32. i pelqejne ndonjerit qepet ketu?
  po keku?
  jooooooooooooooo...?!


  Rofsh o Endrus se bere kte dite te zymte nentori si me pjeshke e me salçiçe.
  Rroffshi qofshi ene ju o trima qe i jeni pergjigj kauzes me pallen ngrefte,si gjini turqve.

  PërgjigjuFshije
 33. o Edo
  si u nis si u bitis..

  ti u nise me deshiren per te folur per "bukurite" qe provohen rreth oxhakut..PAH..delli i poetit ju hypi te gjitheve

  mos e ndiz oxhakun here tjeter

  x swed www.cemar.it

  PërgjigjuFshije
 34. Eda, flm shume, e zgjidha me nje link qe me kishte nis Edi qe ne mengjes, gjithsesi rrofsh.

  PërgjigjuFshije
 35. poeti i pa lagur23 nëntor, 2007 17:02

  Uee, ç'kam gjysmë ore që qesh me lot :D :D :D, i habita të gjithë këta që më janë ulë afër. Shumë vonë e zbulova këtë kronikën e salsiçes dhe pjeshkës sipas oreksit të secilit, po më mirë se kurrë. Më ka humb' CD-ja origjinale e instalimit të dell-it poetik fatkeqsisht dhe nuk bëra back-up kur formatova trurin disa vjet më parë, kështu që po ju përshëndes të gjithë vjershatarëve me Shiun e marrë të Dritëroit:


  Dikur na bridhte qiejve një shi,
  Që veç poetët çmendte po t'i lagte.
  Dhe ra ky shi pa pritur mbi njerëzi,
  Poetët u lajthitën pas një nate.

  Filluan të kopjonin veç një varg,
  Të kishin të përbashkët veç një metaforë,
  Për shembull: "Jam Homeri, jam bust në park,
  Jam Sofokli, Eskil e Pitagorë.

  Jam rrugë vetëtimash e rrufè,
  Jam dhe kostelacion në qiell,
  Jam rrap me rrënjët pleksur nëpër dhè,
  Jam udhëtar që kam në sup një diell…"

  Po nga ky shi s'u lag veç një poet,
  Se ishte fshehur në një pyll të dendur,
  Poetët e lajthitur në qytet
  E qeshnin dhe i thoshin: "Je i çmendur!"

  Dhe u mërzit poeti në vetmi,
  Se talleshin të çmendurit, poetët,
  Dhe luste zotin që të binte prapë ky shi,
  Që dhe ai të çmendej si të tjerët.

  PërgjigjuFshije
 36. Kesaj i thone te blesh derrin per nje salçiçe :-P

  Vallai mo Edrus, m'u duk vetja sikur hyra ne pazarin e mish-fruta-perimeve. Kam qeshur!
  Ti i gjori qe mundohesh te na flasesh per bukurite e embelsite qe arrin njeriu ne njefare moshe(edhepse me ca metafora qe s'ngjallin shume sensualitet), keto qafirat hormonale te kthejne temen ne pazar. :-)

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet