08 qershor 2007

'magjistari'

Jo se jam me te vertete magjistar ose prevegjent,por do perpiqem qe te bej nje eksperiment,per te gjetur se c'keni menduar juve.

per kete ju duhet nje laps e nje cope leter,dhe te beni disa veprime te thjeshta matematikore.

kini parasysh gjate lojes ,renditjen e germave te alfabetit dhe jepini germave vleren qe kane ne ate renditje:

a=1 , b=2 , c=3 , d=4 , e =5 , f=6 ,....,x=7 , z=8.

Fillojme:

1)mendoni nje numer te cfardoshem(jo 25,35,72) deri ne tre shifra.

2)shumezojeni kete numer me 18

3)mblidhini numrat qe perbejne rezultatin(p.sh nese rezultati i shumezimit te numrit tuaj me 18 eshte 32578,atehere 3+2+5+7+8.

4) vazhdoni te mblidhni numrat e rezultatit,deri sa te ngelet nje numer i vetem.

5)nga numri qe ju ngeli,HIQNI 5 ,dhe shikoni se kujt germe i pergjigjet ai numer(p.sh:nese numri juaj eshte 6,atehere do beni 6-5=1 qe i korrespondon germa A)

6)me kete germe,gjeni emrin e nje qyteti shqipetar(dhe shenojeni)

7) nga numri juaj,HIQNI 1 dhe me germen qe i korrespondon ketij rezultati,gjeni emrin e nje ngjyre(gjithmone ne shqip),dhe shenojeni edhe kete

8)per ta bere me interesante,nga numri juaj,hiqni 8,dhe me germen qe i korrespondon rezultatit tuaj,gjeni emrin e nje kafshe.


nese kryeni keto veprime dhe keni deshire qe te merrni pjese ne eksperiment,shkruani nje koment ketu poshte:
po, une i kam shenuar tre emrat(qytetin,ngjyren dhe kafshen)(por pa m'i treguar ato mua,dhe brenda tre diteve,te gjithe atyre qe provojne lojen,une besoj se jam ne gjendje t'ju them se cilat jane pergjigjet tuaja

10 komente:

 1. c'info do nga ne ti qe te na habisesh?

  PërgjigjuFshije
 2. Kryej veprimet dhe pergjigjju pyetjeve... une do provoj qe te gjej : se si je pergjigjur :)

  PërgjigjuFshije
 3. o Ed, po une i ziu me numura gjithe diten, them te shplodhem kur vij te ti... ti ma ben edhe me keq.... i joti ta ben "te keqen", s'kane thene kot....
  Fundjave te kendeshme!

  PërgjigjuFshije
 4. Une po i bej veprimet po as vete nuk po e gjej si jam pergjigjur :(
  Ishalla e gjen ti ;)

  PërgjigjuFshije
 5. Ne 99% te rasteve do te keni menduar nje Ari(kafsha)te Zi(ngjyra) ne Durres(qyteti) :)

  Dhe kjo sepse cfardolloj numri qe ju te mendoni, po te shumezohet me 18 (qe eshte shumfish i 9-tes), shuma e numrave qe perbejne rezultatin do te jete gjithmone... e =9
  Dhe duke bere veprimet:
  9-1=8 => del germa 'Z';dhe c'ngjyre do te zgjidhni???!!! natyrisht te zezen :)
  po ashtu dhe tek 9-8=1=a =>Ariu

  PërgjigjuFshije
 6. akrepi, divjake, per ngjyren s'kam ca them. :)

  PërgjigjuFshije
 7. Po kjo pike e zeze :)
  Une dhe tek postimi i fundit, prandaj nuk u mora shume me qytetin, se ne mos Durres, o Delvine/Diviake/Diber... kishte me shume 'variacione', por qe 'perversioni' i ndonjerit te shkonte deri tek Akrepi...
  ... kete mund t'a prsja vetem pas dhenies se pergjigjes nga ana ime :P))

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet