21 maj 2007

Keqkuptimi

Per te perballuar problemet e çifteve qe s'arrinin te kishin mardhenie te rregullta dhe te benin femije, qeveria kishte krijuar nje grup te specializuar mjekesh qe shtypi i kishte pagezuar me emrin: "baballaret e riprodhimit".
Keshtu qe, nje cift, pasi kishte disa vjet qe s'po arrinte te kishte femije, vendosi qe t'i drejtohej "baballareve te riprodhimit", ku sipas nepunesit te ministrise qe ju pergjigj ne telefon, do te ishte e pamundur qe pas nderhyrjes se 'specialistit', gruaja te mos ngelej shtatzane.

Per nje arsye te papritur, diten qe do te vinte 'specialisti' per vizite, te zotit te shtepise i doli nje pune urgjente dhe i duhej qe te nisej patjeter, dhe duke dale nga shtepia i thote te shoqes:" Une po iki, mos harro se pas pak vjen 'specialisti' dhe shpresoj qe te beje dicka".

Pak çaste me vone, nje fotograf ambulant qe po kerkonte kliente per te bere fotografi, i qelloi qe te trokiste tek dera e zo njes...
*tak tak tak*
Zonja: "mirdita"
Fotog.:"mirdita zonje, ju s'me njihni, por une kam ardhur per..."
Z: "s'ka nevoje per spiegime, e di dhe mezi po te prisja"
F: "Vertet? Epo mire atehere, specialiteti im jane femijet, sidomos binjaket"

Z: "Eshte pikerisht ajo qe shpresonim une dhe burri im, Ju lutem, urdheroni brenda"
F: "atehere s'paskam shume pune per te te mbushur mendjen?!"

Z: "Mos u shqeteso, me burrin e kemi bere muhabet qe me pare"
F: "Epo mire atehere, une them qe te fillojme sa me pare, apo jo?"

Z: (duke u skuqur nje çike) Nga duhet qe te fillojme??
F: "ma ler mua ne dore ate muhabet. Zakonisht i bej dy ne vasken e banjos, nje ne divan dhe nja dy ne krevat.Nganjehere dhe dyshemeja e sallonit ose tavolina e guzhines japin rezultate te kenaqeshme"

Z: "Po e kam provuar dhe me burrin, por s'ka dhene rezultat"
F: "Zonje, jo burri yt qe s'eshte i zanatit, por kam edhe kolege te mijte qe jo c'do shkrepje ju del me rezultat.Pastaj, sekreti im eshte se une kerkoj gjithmone pozicione te ndryshme, dhe jam i sigurte qe me ne fund do te te le te kenaqur. Dhe ne fakt, kartvizita ime thote: Objektivi im, eshte kenaqesia juaj"

Z: "S'ju duket sikur jeni nje cike informal?"
F: "Zonje, ne punen time duhet te jesh i zanatit, sepse di dhe une te hyj e te dal per pese minuta e ta bej shkel e shko sherbimin, por s'besoj se ti ke per te qene e kenaqur, apo jo??"

Z: "Ke te drejte, por , a keni patur sukses?"
F: (duke hapur canten dhe duke nxjerre disa fotografi femijesh)"Shikoi keto foto. Kete e kemi bere ne mes te nje parku"

Z: "O Zot"
F: "Kjo eshte fotografija e dy binjakeve... qe dolen sagllam edhe pse e jema bente gjithe ato naze dhe s'donte t'i bente me mua"

Z: "E perse??"
F: "Imagjino, ishim ne plazh. S'kam punuar ndonjehere ne kushte me te veshtira. Njerezit qe na rrethonin nga te gjitha anet dhe qe shtyheshin per te pare se c'po beja..."

Z: "Me te vertete?!?"
F: "Po, e jema e tyre ishte aq e preokupuar sa qe s'rrinte dot ne nje vend.... me vajti ajo pune rreth tre ore".

Z: "Me duket e pabesueshme..."
F: "Zonje nese je gati, une po pergatis trekembshin dhe keshtu mund te fillojme"

Z: "trekembeshin?!?!"
F: (me buzeqeshje)"Po zonje, kam nevoje per trekembeshin per te mbeshtetur 'veglat' e zanatit, perndryshe nuk arrij qe t'a mbaj ne dore gjate sherbimit....

Zonje, Zonje? Hej more dreq, po kesaj pse i ra te fiket??

20 komente:

 1. 6 propio tu :)))
  B D&F:)))

  PërgjigjuFshije
 2. e.T....... po te shikosh ne flickr....
  fotografi eshte nje tjeter :P

  PërgjigjuFshije
 3. haha edrus e shkreta ajo gruaja...

  PërgjigjuFshije
 4. pu,pu,pu...edhe kete e degjova ...e prej teje Ed...Esnaf...namuzqar..u prish dynjaja thuaj....Aproposito...e ke adresen e atij te zanatit.....Haha ha

  PërgjigjuFshije
 5. Hahaha Edi po ku i gjen mer keto se na vdiqe....bo bo ca nuk degjon ..me kujtohet nje histori nga shoku im i punes qe nuk kishte femije dhe doktoret nuk i kishin dhene shance dhe mbas 10 vitesh gruaja kishte ngelur shtatzane dhe ai tha ...he mi gruje ke te erdhi kjo ty apo postieri qe vjen cdo dite te sjelle posten ...o zot sa kam qesh ....

  Ela:)

  PërgjigjuFshije
 6. "objektivi im, kenaqesia juaj"....sa mendojne per popullin e shkrete keta zanatcijte:))

  PërgjigjuFshije
 7. @ Zana, pse mi goce?? Pse jeni ju qe i merrni gjonat mrapsht eshte faji jone?? :P
  Persa i perket adreses, mos u genje nga emri por me duket se e gjen tek BBP1K :)

  @ Ela, qeshim qe te mos qajme nganjehere :) (dhe ma ki kujdes Lunen :)))

  @ Belle, profesionistet e vertete s'i bejne gjerat per 5 minuta :P

  PërgjigjuFshije
 8. E po ty, të ka plasur delli i ballit!

  PërgjigjuFshije
 9. @n.ago, shih rrushi rrushin dhe piqet, kete ben dhe edrusi:))

  PërgjigjuFshije
 10. Ooo , n.ago , për ty bien kambanat e Alidës :))))

  PërgjigjuFshije
 11. Sa keq më vjen që, më ngatërroni me EdRus.
  Asnjë lidhje nuk kemi, përsa i përket namuzit.
  Unë, të tilla barsaleta, nuk i vendos në blogun tim.
  hehehehehehehe

  PërgjigjuFshije
 12. Belle, kujt i thu 'rrush' ti??

  PërgjigjuFshije
 13. ha ha ha ha ha !!!
  Ate mendova dhe une. Kujt i thote ''rrush'' kjo, thashe!
  Mire qe ngrite doren vete ti!

  PërgjigjuFshije
 14. tani, rrush jo, fotografe jo, barcaletiste jo, po cfare jeni ju?
  barcaleti xhom edrus (per nje "h" qe ti e ve, fjala "edrus" behet "edrush")

  PërgjigjuFshije
 15. Bleeeeta!!!!
  Ka te drejte Zana qe thote se u prish dynjaja :)..... s'e prisja kete prej teje :)

  Mire qe s'eshte e.T se do te thoshte se per nje germe qe ti se ve, fjala 'Blete' behet 'flete'(rrushi... kuptohet:gjethe) dhe megjithese me 1kokerr, ai do te ishte gati qe te bente 'dollma' :)

  PërgjigjuFshije
 16. Ore, shqipoooo, po ti je me fotografet apo me humoristat :P

  PërgjigjuFshije
 17. E kendhme, dy humoriste mund te nxjerrin dicka te bukyr.
  Pershendetje

  PërgjigjuFshije
 18. Ιts like you read my mind! Үou apρеar
  to know so much about this, like уou wrοte the bооk in it or somethіng.
  I think thаt you could do with some picѕ to drive the
  mesѕаge home а little bіt, but іnstеad
  of that, thiѕ is еxcellent blog. A gгeat reaԁ.
  I will certaіnly be back.

  mу sіtе Property for Sale

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet