17 prill 2007

Ate e bir

Pisku i vapes.

Ne porten e hyrjes ne Parajse , meqe Shen Pjetri kishte ikur me leje ,kishin veshtiresi qe te gjenin nje guardian tjeter......shen Thomai kishte shkuar te kurjozonte ne ndonje ane,shen Kristofori kishte shkuar te kontrollonte rruget dhe te ndihmonte Shoferet qe mund te kishin nevoje....dhe se fundi i ngeli Jezu Krishtit qe te bente roje.

Pasdite,tek porta e parajses u paraqit nje plak i vjeter,i kerrusur dhe me syte gjysembyllur per t'u mbrojtur nga dielli.

"kush je? Cfare deshironi ketu?" e pyeti Jezu Krishti
"Me quajne Xhuzepe dhe me kane thene qe te paraqitem ketu."

"Profesioni?"
"Marangoz."

"C'njerez ke? Ke familje?"
"Kisha nje djale,por iku nga shtepia qe i ri.....ishte shume i mire...." vazhdoi plaku.


Jezui e shikoi i cuditur,pastaj mè me kujdes dhe cudia po i linte vendin mallengjimit,dhe me syte me lot uleriu :

"Babbbaaaaa!!!!!"


Plaku i habitur,kerkoi qe te hapte syte e tij te mjegulluar nga pleqeria,fillojne t'i dridhen gjunjet nga emocioni dhe duke derdhur lot gezimi i pergjigjet me te njejten force:

"Pinooooook biri im"
11 komente:

 1. Ke blasfemuar nje çike...por hajt se ti je djale i mire e i thua lutjet per nate...

  PërgjigjuFshije
 2. Po bëje Xhuzepen ...Xhemal, që të bëhet më koherent a i uruar!
  hahahahahahha

  PërgjigjuFshije
 3. Pyetja qe me ngeli mua ishte.
  A ju zgjat hunda portierit ?

  PërgjigjuFshije
 4. hm , e lezetëshme , esenca është mesazhi që përçon si pa e kuptuar dhe elais më lart e ka koncentruar në pyetjen e saj . A thua bënte mirë xhaxhi që "na rriti" pa përralla !? Gjithsesi, kaq të pa tru që jemi , na shpëtoi nga një luftë civile.
  ...po pra , e di që është veç një barsaletë , po ja se si më erdhi dhe e kam inatin me at` atje lart që nuk vë dorë atje ku duhet!

  PërgjigjuFshije
 5. Zana, s'ishte asgje blasfeme ose e thene me keqdashje, luhej me faktin qe qe te dy personazheve, i jati ju quhej Xhuzepe... dhe ishin marangoze :)

  N.Ago, s'mund t'ju nderrohen emrat personazheve te kollodit :)

  Elais.....ju andej nga Danimarka e keni zakon punen e karikaturave, por mua me erdhi ndermend nje tjeter, ne te cilen nje femer , pasi kishte sistemuar koken e pinokut s'e di se ku, po i thoshte atij:
  tani me thuaj nje genjeshter.

  PërgjigjuFshije
 6. hahaha Edi ku nuk te vte mendja me aman ..

  Ela

  PërgjigjuFshije
 7. S'guxon rrobi te pyesi se te ben Edrusi nje me Danimarken...
  ;( ;(

  PërgjigjuFshije
 8. @ Elais, une s'thashe se ajo femra qe po luante me pinokun qe nga Danimarka ;) :ppp

  PërgjigjuFshije
 9. Jo ti the...
  ju andej nga Danimarka e keni zakon punen e karikaturave, por mua me erdhi ndermend nje tjeter,

  Dhe meqenese une s'kam lidhje as me Danimarken, as me karikaturat, as me Pinokun... u preka ne tela.

  :)

  ps: Barcaletat i ke te forta.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet