24 shkurt 2007

Rikthimi

Nisja nga Tirana ne oren 4.15 ,mberritja ne Vicenza: ne oren 21.00,1200 km fiks ne pothuaj 15 ore ne makine(kusuri,gjysem ore per te ngrene,gjysem ore trageti ne Tavina dhe kusuri nje ore pothuaj me ata bastardet e doganes kroate qe ma kontrolluan makinen komplet dhe si perfundim me bene qe te paguaj 15 euro per nje steke Cooper,qe s'ishte as e imja :(

Si perfundim ne udhetimin me makine duhen:

75 litra nafte=80 Euro
rreth 23 euro autostrada(kroaci)
4 euro trageti
pra rreth 130 euro per te vajtur dhe 130 euro per tu kthyer=260 euro

kesaj shifre ju duhet shtuar dhe pagesa qe behet per te marre vizen ne konsullaten kroate(prap vetem ata shkerdhata,as serbet s'kerkonin gje per te kaluar kufirin :( ) ,pra 28 euro per c'do person(per femijet nen 10 vjec, gjysma,qe per mua do te thote 28x3+14=98 euro
pra gjithsej(pa llogaritur 'mundimin' e shoferit) shkon rreth 350 euro vetem udhetimi
p.s:ketij preventivi,duhet t'i shtoni dhe 1euro per c'do dite qendrimi ne Shqiperi si dhe asikuracionin e detyrueshem(qe besoj se Sigal do te kete ndonje marveshje te fshehte :P me kompanjite e asikuracioneve,sepse Shqiperia eshte i vetmi shtet i botes qe kompanjite e asikuracioneve nuk pergjigjen :(

Kam akoma cantat ne makine dhe aparati,nese s'e kam harruar ne Shqiperi,do te jete diku ne makine,dhe sapo ta gjej,do te shikoj se c'kane lene pa fshire ato dite ne Tirane

5 komente:

 1. E rendesishme eshte qe u ktheve shendoshe :D

  PërgjigjuFshije
 2. Mireseerdhe perseri e shyqyr qe te vajti rruga mbare :)
  Para se te fillosh te kerkosh aparatin e te postosh fotot mos harro te besh nje dore gjume e te mbledhesh veten nga rruga.

  PërgjigjuFshije
 3. Ciao djali
  Po pse ore e mundon veten kaq shume..ti qe mundohesh cdo dite..po ik ore djale me aereo dhe ta shohesh qe do kishe vene dhe fotot, jo vetem qe valixhet do ishin ne vendin e tyre.
  Comunque ben tornato

  PërgjigjuFshije
 4. ta paskan marr shpirtin:)nejse rendesi ka qe erdhe shnosh e mire "Lymo":)

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet