15 shkurt 2007

MILARDIERI


Nje i papune kerkonte pune si pastrues tek zyrat e Mikrosoft-it.Pergjegjesi i personelit,i ben nje test(e shikon se si fshinte),me pas e interviston,dhe se fundi i thote:”Je i pranuar,me jep adresen tende e-mail,keshtu qe te te dergoj nje formular per ta plotesuar,dhe per te rene dakord per kontraten,keshtuqe mund te fillosh sa me pare”
I cuditur,i varferi i tha:s’kam kompiuter,dhe keshtuqe s’kam as poste elektronike .
Tipi i personelit i pergjigjet:nese nuk ke nje adrese per posten elektronike,do te thote qe virtualisht….nuk egziston,dhe si rrjedhim …nuk mund te te pranoj ne pune.
I shkreti,i deshperuar,vetem me 10$ ne xhep,doli dhe s’dinte nga te mbytej.
Vendosi atehere qe te shkonte ne nje supermarket,ne te cilin bleu nje arke me domate,dhe filloi ta shiste dere me dere.dhe pa qe ne rreth 2 ore,kishte dyfishuar kapitalin e tij fillestar,dhe duke e perseritur gjithe diten kete marifet,arriti ne darke me 160$.
Duke pare rezultatin e dites se pare,vendosi qe mund te siguronte jetesen e tij edhe ne kete menyre,keshtu qe me pas bleu nje karroce,dhe pas karroces,nje camion,dhe fale punes se tij,arriti te kishte nje flote te tere kamionesh per shitje.Dhe mbas 5 vjetesh arriti qe te behej nje nga pronaret me te medhenj te nje sere supermerkatesh ne amerike.Atehere vendos qe te mendoje dhe per te ardhmen,dhe vendos te siguroje jeten e tij dhe te te afermeve te tij.Kontakton nje asikurator,zgjedh kriteret qe atij i dukeshin me te pershtateshme,dhe me ne fund,kur nepunesi i sigurimeve i kerkoi adresen e postes elektronike,ai ju pergjigj se s’kishte kompiuter.
“e cuditeshme,keni krijuar nje mbreteri rreth vehtes dhe s’keni as nje e-mail.Imagjino se c’do te kishit bere po te kishit kompiuter!!!!”
Bossi u menda nje cike…dhe tha:”do te isha punetor pastrimi tek Mikrosoft”
Morali i historise:
1-interneti nuk te shpeton nga hallet
2-po te duash te punosh tek mikrosoft,kerko te kesh nje e-mail
3-edhe pse s’ke nje e-mail,po te punosh shume…mund te behesh milardier
4-nese po e lexon nga kompiuteri kete histori,ke me shume probabilitete qe te punosh pastrues tek mikrosofti,sesa te behesh milardier

10 komente:

 1. teksti i verdhe bukur, e lexova:)
  kaq te veshtire e ke te mos shkruash text te kuq ne sfond gri?(i njijti ton), s'e lexova dot :(

  PërgjigjuFshije
 2. mbi te gjitha eshte i sakte(teksti)...dhe i vertete!

  PërgjigjuFshije
 3. Ky probabiliteti s'me pelqeu fare.
  Shyqyr qe nuk punoj per mikrosoftin thuaj.
  :)

  PërgjigjuFshije
 4. ika se me ngelen xhamat pa pastru

  PërgjigjuFshije
 5. ha ha sa te forte jeni te tere..po ta vjedh per ke mamadhia kete Edruso s'tvje keq besoj:)

  PërgjigjuFshije
 6. dhe ndro nji çik kto kodosh ngjyrash se po vine miq.

  PërgjigjuFshije
 7. Edrus, ti je thjesht botuesi i kesaj se autori eshte ende i panjohur apo jo?

  PërgjigjuFshije
 8. @ e.T Kane ngelur keto ngjyra qe kur sfondi ka qene blu, teni e tutje do te shkruaj gjithmone pa ngjyra.

  @ RedBonsai, ky eshte nje text qe ka bere xhiron e botes pothuajse ne te gjitha gjuhet nepermjet e-mailesh ndermjet shokesh e miqsh dhe ne forume te ndryshem...... une vetem e perktheva dhe e vura ketu.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet