19 tetor 2007

Sa për të qeshur

Kushtuar Emigrantit dhe shpresoj që të jenë adoptuar në lartësinë e duhur ;).

1
Kryeministri me të shoqen duke bërë xhiro nëpër rrugët e Tiranës.
Papritur ndalon përpara një vitrine dhe i kthehet të shoqes me zë të lartë që të dëgjohej edhe prej të tjerëve që ishin përrreth:
- A e shiqon moj grue! Pantallonat 1000 lek, këmisha 1200, xhupat 5ooo lek... dhe ata flliqsina të komunistave kanë gojë me folë se njerzit nuk munen me blejtë dot gja...

E shoqja duke ulur kokën nga turpi, i thotë me zë të ulët:
- Pash nerën sa i marrë je... a nuk e shiqon se janë çmimet e lavanderisë ato??


2

Z. Pjetër Arbnori, pasi u nda prej ksaj bote, shkoi lart n'qiell dhe në portat e parajsës e priste Shën Pjetri.
E priti si një mik t'vjetër dhe më parë se të hynte, e ftoi që të pinin nga një kafe tek një dhomë aty pranë.
Z. Pjetër, u habit kur pa muret të mbushura me orë... dhe i çuditur e pyet shën Pjetrin:
-Pashë nerën a m'thue se ç'janë tanë ato orna t'varuna n'mur?
- Ato janë orë që i përgjigjen ç'do njeriu që jeton në tokë, dhe për çdo gënjeshtër që ata thonë, akrepët e orës bëjnë një rrotullim të plotë prej 360 gradësh mbrapsht
-"Pashë nerën, jo se po du me e ditë, por s'po m'zen syni orën e Salës", foli si nën zë Z:Pjetër
- Kush është Sala?- pyeti shën Pjetri
- Sali Berisha, kryeministri Shqiptar
-Ahaaaaaa!, po jo mor burëë, po meqë në orën e tij rrotullohen vazhdimisht akrepat, e përdor si ventilator te zyra ime.

3
Komandanti i policisë shkon menjëherë tek parlamenti ku një grup 'idiotësh' kishin marrë peng të gjithë parlamentarët dhe anëtarët e qeverisë dhe kërkonin 3milion lekë që ti lironin.
-Po hë, ç'keni bërë deri tani?-pyeti komandantin e patrullës që kishte arritur para tij.
-Ja, vumë një lajmërim që ti ftojmë kalimtarët të falin ndonjë gjë që ti shpëtojmë.
-Sa keni mbledhur deri tani?
-Tre çakmakë, katër shkrepse.... 30 litara naftë dhe dy llokume dinamiti.

6 komente:

 1. Ed, rrofsh qe mendon per popullin se vertet kemi nevoje te qeshim here pas here. Barcaleta me P.Arbnorin ishte e madhe!

  PërgjigjuFshije
 2. hahah e forte shume sidomos e para:) rrofsh Edo! fundjave te bukur!

  PërgjigjuFshije
 3. Edo, tek ajo e dyta, pale kan mendu me saju ndonje turbine per elektricitet... pranej premtojshin per eksport energjie para ca kohesh?.... :D :P

  PërgjigjuFshije
 4. Ti, me siguri nuk e simpatizon Kryeminsitrin tonë.
  dhe , meqë e solli fjala, për kë thotë flliqsina komunistë ai?!
  Kjo , përmbledh dhe ata që kanë qenë komunsitë për 22 vjet apo, vetëm ata që kanë qenë nga 22 e lart?...

  PërgjigjuFshije
 5. Dmth, Kryeministri është ai që ka dalë si...Kryeminsitrin! :)

  PërgjigjuFshije
 6. E treta eshte me e madhja...:D

  Dinamit e lashe... Po nuk e mora vesh pse nuk shpertheu... Nga sa degjova me vone, njeri nga ata brenda i kishte pagujt rryshfet nje rrembyesi dhe e kishte shit dinamitin kontrabande...

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet