25 gusht 2007

Politika

Një fëmijë pyet të jatin: baba, ç'është politika?
Dhe i jati u përpoq me anë të një shembulli që t'ja spiegonte:Unë punoj dhe sjell paret në shtëpi.
Pra unë jam KAPITALISTI.

Mamaja administron të ardhurat dhe kujdeset për mbarëvajtjen e shtëpisë.
Dhe kështu, mamaja është QEVERIA.

Ti që je djali i madh për të cilin ne shqetësohemi, përfaqëson POPULLIN.

Motra jote e vockël, përfaqëson TË ARDHMEN E POPULLIT.

Ndërsa kamerierja që na pastron shtëpinë, përfaqëson KLASËN PUNËTORE.

E kuptove tani se ç'është Politika?!

Gjatë natës, djaloshit i del gjumi nga të qarat e motrës së vogël, ngrihet për ta pushuar dhe shikon se nga pelenat e zgjidhura kish dalë nevoja dhe e kishte përlyer deri në fyt.

Shkon në dhomën e gjumit që të thërriste mamanë, por ajo flinte një gjumë shumë të rëndë dhe nuk arriti që ta zgjonte.
As i jati nuk qe në shtrat dhe kështu shkon tek dhoma ku flinte shërbëtorja, dhe meqë dëgjonte zëra të çuditshëm, pa nga vrima e çelësit dhe shikon të jatin që po ja fuste kamerieres.

Fëmija kthehet në shtrat dhe po mendonte:

TANI E KUPTOVA SE Ç'ËSHTË POLITIKA:

1- KAPITALISTI ja fut KLASËS PUNËTORE
2- QEVERIA ja fut gjumë dhe as që do t'ja dijë se ç'bëhet
3- POPULLIN... NUK E DËGJON asnjeri
4- E ARDHMJA E ATDHEUT është zhytur në mut

.... Pah sa e qelbët qënkërka POLITIKA

3 komente:

 1. hahahaha shume e forte "pah sa e qelbet qenkerka politika":))

  PërgjigjuFshije
 2. Edi, pse nuk ben pak gallate dhe krijon nje "qeveri" ose "parti" virtuale?
  Per shembull me disa foto si tek "Edukimi apo ligji" shkruaj ca emra nga blogosfera qe ti mendon se mund te benin politike te paster.

  Apo do e quajne "grusht shteti" ? ha,ha,ha.
  N.q.s ti mendon se mund te qeshim pak, beje te lutem.
  Talenti s'te mungon.

  PërgjigjuFshije
 3. Nese krijohet qeveria, Shik-un do ju lutesha te ma linit mua. :D

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet