02 gusht 2007

Edukimi i fëmijës

Sa kohë duhet dhe si duhen edukuar fëmijët?

"Mio figlio non mi rispetta - ha raccontato la donna alla polizia - non mi dice dove va la sera, e torna tardi a casa. Per punirlo sono stata costretta a togliergli le chiavi di casa e lasciarlo fuori, dopo che aveva fatto ancora una volta le ore piccole. Non è mai contento dei cibi che gli preparo ed ha sempre un motivo per lamentarsi. Così non si può andare avanti...".

Kjo është 'qarja' që bënte një grua për djalin e saj para ca ditësh gjatë pyetjeve në polici, ku e kishin thirrur sepse e kishte lënë djalin përjashta gjithë natën dhe se ai qe ankuar se e jëma i jepte pak lek për të bërë qejf me shokët.
Ajo thotë:
-djali im nuk më respekton, nuk më tregon se ku bredh natën dhe kthehet vonë në shtëpi. Për ta ndëshkuar, u detyrova të mos ja jepja çelsat e shtëpisë dhe ta lija jashtë, pasi edhe atë natë erdhi vonë. Nuk i pëlqejnë gjellët e mija dhe gjen gjithmonë një shkak për tu ankuar. Kështu s'mund të shkoja më përpara.

Ndoshta do të ishte më mirë që të mos fillonim që të gjenim rrugë të mundëshme për edukimin e fëmijëve (druri besoj se do të jetë ai më i vlefshmi :P),sepse s'qe ky qëllimi i prurjes së këtij shkrimi.... sepse e solla për një arësye tjetër: gruaja eshtë 81vjeçare ndërsa i biri 61 vjeç :) (e dëgjova në radio sot dhe qeshja si budalla me vehte, por e pashë dhe këtu)

6 komente:

 1. i faleshka sepse qe te dy kane hyre ne fazen e dyte te femijerise:p

  PërgjigjuFshije
 2. StrangeMAN perseri ka te drejte...
  Italia keshtu eshte.. personalisht nuk jam mesuar akoma me keto "zakonet" e tyre....
  Cfare s'po na shohin syte e po na degjojne veshte aman...

  PërgjigjuFshije
 3. Edrus!C'po na shohin syte,c'po na d;gjojne veshet.Per te qeshur eshte,por edhe per te qare.se nuk i thone shaka,ta gedhish jahste ne ate moshe.Dhe ke rrokur nje teme,unike,por eshte si qemane e Nastradinit:avazin e ka prapa.
  Perparim Hysi,3 gusht 2007

  PërgjigjuFshije
 4. Sa desha me shkrujt: po nga ne pret men ti Ed?, kur pashe rreshtat e fundit...:D Akoma po qesh... :D

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet