18 maj 2007

Volare 2

S'kisha se si te mos shkruaja perseri per 'sfiden' time per perkthimet, dhe kete here jo vetem se qe e vetmja pergjigje (e ardhur nga bota e shkencave egzakte, eshte nje 'shuplake' per shoket dhe shoqet e letersise ;)), por me te vertete qe dicka qe me emocionoi, besnike e gjuhes se perdorur nga autori,besnike e idese qe ai donte te perconte, me vargje te thjeshte por me te vertete te thurur bukur dhe nga Erioni.
Komplimenti Erion, jo vetem per perkthimin, por para se gjithash dhe per poezine, qe gjithsesi eshte dicka e jotja, eshte dicka e krijuar prej teje nen input-in e volare-s, dhe eshte dicka qe me te vertete, po e riperseris, me pelqeu jashte mase.
Prandaj zonja dhe zoterinj, here tjeter mos ngurroni qe te hidhni ne leter ashtu si do t'ju pelqente juve ta degjonit ne shqip, temen e rradhes :)

Ja dhe poezia e Erionit:


Enderr fluturake

Qe enderr, thjesht enderr, enderr e pakthim:
krejt lyer me blu ikja fluturim.
Era me rrembente botes rreth me vete
dhe me ngrinte lart, lart mbi male e dete.

I lire, i qete, mahnitur sa s'ka,
nje motiv me mendje fishkellej ngadale...
Nen qiellin e veres yje e kaltersi,
gjithcka do te jepja vec te rri aty.

Lart me lumturi, lart me vrull e frike,
Diellin le pas, me lart ngjitem vrik!
Bota zhduket tej, perpihet ne qiell,
vec muzik' e eres lehtas me mbeshtjell...

Ne mengjes u zgjova, endrren nuk e gjeta...
Hena lozonjare e mori me vete...
Zgjohen syte e tu, yje e kaltersi,
shoh prape endrren ime, ja ku eshte, aty!

Dhe prape fluturoj lart me vrull e frike,
Diellin le pas, me lart ngjitem vrik!
Bota zhduket tej - gjithcka behet blu -
mbetemi krejt vetem, une, ti, syte e tu..

I lire, i qete, mahnitur sa s'ka,
nje motiv me mendje fishkellej ngadale...
Nen qiellin e veres yje e kaltersi,
ti je era ime, jeta ime ti.

Nuk ka komente:

Posto një koment

Faleminderit per komentet