27 mars 2007

10 vjet pas tragjedise ne kanalin e Otrantos

Ishte 28 marsi i 1997.........nderkohe qe Shqiperia po perjetonte nje nga periudhat me te hidhura te historise se saj,kur krismat canin qellin ne c'do ore te dites dhe te nates,shume prej bashkatdhetareve tane kerkuan te 'çanin' detin,per te gjetur nje jete pa krisma.....

......po,ishte 28 mars i '97,kur "Kater I Rades" me rreth 150 persona ne bord,rreth 25 milje nga bregu puliez ne nje "incident" (u godit me qellim nga anija luftarake italjane 'sibilla' per t'a ndaluar).........perfundoi ne fund te detit.

108 prej pasagjereve te saj humben jeten......

Jam si i perhumbur dhe s'di se c'te shtoj,desha thjesht,te kujtoja ato jete te nderprera aq mizorisht ne mes.........dhe jo per faj te tyre.

I ndritte shpirti atje ku jane

5 komente:

 1. eshte shum e tmerrshme ajo ngjarje qoft nga ana socilae qof politike,me te vertet nje nga tragjedit me te dhimshme ,te popullit ton
  do te doja shum te shprehja keqardhjen dhe indinjimin te afermit e viktimave.


  p.s.bravo qe e botove ti nje shkrim ti se ne e kishi harruar fare pothuajse

  PërgjigjuFshije
 2. Homazh...
  Fjalet jane te teperta.

  PërgjigjuFshije
 3. sa shpejt qe kalon koha.si kalo kaq shume kohe nga kjo ngjarje e tmerrshme ende s'me besohet.

  PërgjigjuFshije
 4. ajo qe ka ndodhur ne 28 mars esht nje fatkeqesi qe sduhet te ndodhi kurr..ne ate anije te mallkuar kan humbur jeten dhe 3 njerez te mi te afert..dua vetem te them qe ata qe kan mbytur anijen me qellim i mallkoj dhe uroj te gjitha keqijat e kesaj bote mos pafshin kurr 1 dit te bardh.ju shkoft jeta copa nga cdo an..

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet