20 janar 2007

''Gjeografia e femrës''

Posti fillestar u nis me 'karikaturen' e mesiperme,s'e di se c'me shtyu qe ta hiqja dhe te lija vetem tekstin e meposhtem,por duke e ditur qe jeni djem dhe vajza te rritur dhe te 'vaksinuar',besoj se do te me kuptoni qe s'kisha per qellim as pornografine dhe as vulgaritetin....thjesht nje moment per te vene buzen ne gaz :)
Gjeografia e femrës
18 deri në 20 vjeç, femra është si Azia, e paeksploruar dhe me shumë gjëra për t’u zbuluar.
21 deri 30-vjeçare, femra është si Afrika e nxehtë.
31 deri 35-vjeçare, femra është si Amerika e zhvilluar në çdo drejtim.
36 deri në 40-vjeçare, femra është si Europa kontemporane dhe aristokrate.
41 deri 50-vjeçare, femra është si Jugosllavia - lufta është humbur, kurse dëmet e së kaluarës kanë lënë gjurmë të thella;
51 deri 60-vjeçare, femra është si Rusia - e shkatërruar, pa kontroll dhe nuk i përfill vizitorët.
61 deri 70-vjeçare, femra është si Mongolia - me të kaluar të pasur dhe me fitore shumë të mëdha, por pa ardhmëri.
70-vjeçare, femra është si Alaska e ftohtë dhe pa vlera për të tjerët, por me vlera për familjen e saj.
Gjeografia e mashkullit
14 deri 70 vjeç është si Amerika: udhëhiqet nga një kastravec.

10 komente:

 1. Të marrtë dreqi kokën!
  Po zgërdhihem vetëm si i humbur!
  Po kërkoj dhe kastravecin që më udhëheq. Xhorxh Bush Junior!

  PërgjigjuFshije
 2. germo Tare germo...nje gje te ngordhur ke per te gjetur :P

  PërgjigjuFshije
 3. Duket qe ben ftohte ne vendet nordike...s'eshte klime e pershtatahme per 'zarzavatet'...bile nga te ftohtit njerezit delirojne(edhe nje kastravec e shikojne si trangull :).......

  (mos ma marresh per keq,se ishte thjeshte shaka eee :) )

  PërgjigjuFshije
 4. Jo mo lal pse do e marr per keq shaka qe dhe ajo e para

  madje per te cituar portokalline
  shaka...e imja ;)

  PërgjigjuFshije
 5. :),jo per gje por me te tjeret tashme jemi familjarizuar dhe e shikojme se kur tjetri ben shaka dhe kur e ka seriozisht :)...mire se erdhe ne komunitetin tone :)

  PërgjigjuFshije
 6. ...por nëse do ishte se do kishim parasysh filmat suedezë, përherë një sukses i jashtëzakonshëm, sepse meqë jemi ata që jemi e sido që të jemi, ne nuk lodhemi kurrë së pari varza egërsisht bjonde që shkelen në ekran, veçanërisht nëse shkelësi është bandit, apo bandit dhe vëllai i kësaj zonjushës më mirë akoma, me gjithë shpirt-ravgimet e ndërlikuara dhe metafizike që një akt i tillë incestar dhe mëse i jashtëligjshëm mund të ndërfusë e ngërthejë, duke patur për rrjedhojë atë, se gjithë ata që shohin këta filma besojnë se gjithë ajo që suedezët bëjnë është mu ajo punë dhe se mu atë e punë e bëjnë gjithë ditën e ditës, si dhe gjithë natën, duhet shtuar këtu...dhe ndërmjet incesteve dhe aborteve të varzave të reja dhe kuptueshëm të pamartuara kur le fait accompli i detyron ato të zgjedhin aksionin, si të thuash, heroik, efendikotë e atyre metalurgjikëve kinematografikë, ëndërrojnë të shkojnë në tokën e seksit të lirë - lirë në kuptimin e përgjithshëm të fjalës por edhe në atë, lirë si dhe liri - dhe në atdheun e cucave përsëmbari, siç do thoshin amerikanët, pa e ditur - pashallarët e filmave, dmth les pauvres enfants - se atje nuk ka diell për nja 5 muaj a më, kështu që ti e shpenzon gjysmën e jetës tëndë të çdo viti duke prerë gozhdë, apo siç thosh një i njohuri im, nëse të vënë një dërrasë në gojë mund të bësh doreza komodine, kështu nuk ka si të të vejë mendja apo edhe ndonjë gje tjetër, dmth nuk ka kush të vejë gjithësesi për ta bërë, ju e dini, "atë punë"...dhe kështu kur ti më në fund mund të dalësh jashtë nga soba e ndezur brenda së cilës ishe fshehur gjithë dimrin e vitit dhe që ndodh fiks më 27 Gusht dhe në një orë preçize: është festa Nacionale, dhe tout le monde vrapon e ngazëllyer dhe marrëzisht nëpër trotuarë të mbërthejë ndonjë rreze dielli, mjaft i shoqërueshmi, tejet i këndshmi mbret i Suedisë i përfshirë po ashtu, ose mund të udhëtosh nëpër fshatra ku Bergman xhiroi Saraband dhe ku lloj lloj bëmash të mrekullueshme mund të kryhen al fresco gjithandej nëpër gërxhe vrri e livadhe, bile dhe në kopshtin e Mbretit. Por, sepse gjithmonë ka një por, zonja dhe zotërinj - ajo është e vetmja ditë me diell. Kështu që aborigjeni ynë mbërrin aty më 28 Gusht kur dimri sapo ka filluar prapë dhe koha e mire vate e shkoi për akoma një vit dhe atij i ngrijnë të ndenjurat për një vit pafund e i kthehen në një Svãdish maitböll

  E.S.

  PërgjigjuFshije
 7. o xhelo me shkatarrove fare, ti je gjigand mer lal

  PërgjigjuFshije
 8. Mu kujtua barcoleta me baxhanakun.

  PërgjigjuFshije

Faleminderit per komentet